Cairns, Cairns (CNS / YBCS)

Planespotter’s tidtabell

06:00 21.09.2020


AVÅGENDE — 5
Väntningstid 22 - 30 min.
Fokker 100 Alliance QQ 901 Alyangula 06:00 planerad
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5361 Mount Isa 06:30 planerad
Boeing 717-200 Qantas QF 1709 Brisbane (BNE) 06:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2301 Rockhampton 06:45 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 151 Cooktown 06:45 planerad

07:00 21.09.2020

+21°C   Vindar: 3 m/s @ 161°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2308 Townsville (TSV) 07:40 planerad

AVÅGENDE — 5
Väntningstid 22 - 30 min.
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5417 Townsville 07:00 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 967 Gold Coast (OOL) 07:30 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 171 Coen 07:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 691 Kowanyama 07:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2478 Weipa (WEI) 07:45 planerad

08:00 21.09.2020

+21°C   Vindar: 3 m/s @ 161°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 5 min.
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 152 Cooktown 08:45 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 928 Brisbane (BNE) 08:50 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2488 Horn Island (HID) 08:15 planerad

09:00 21.09.2020

+21°C   Vindar: 3 m/s @ 161°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 20 min.
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5418 Townsville 09:35 planerad
Fokker 100 Alliance QQ 7240 Brisbane (BNE) 09:55 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 929 Brisbane (BNE) 09:30 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 153 Cooktown 09:30 planerad

10:00 21.09.2020

+25°C   Vindar: 4 m/s @ 121°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 25 - 45 min.
Boeing 717-200 Qantas QF 1706 Brisbane (BNE) 10:05 planerad
Fokker 100 Alliance QQ 902 Alyangula 10:10 planerad
Fokker 70 Air Niugini PX 90 Port Moresby (POM) 10:55 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 10 - 25 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 957 Sydney (SYD) 10:00 planerad
Fokker 100 Alliance QQ 7240 Weipa 10:25 planerad
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5524 Bamaga 10:35 planerad
Boeing 717-200 Qantas QF 1711 Brisbane (BNE) 10:45 planerad

11:00 21.09.2020

+25°C   Vindar: 4 m/s @ 121°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 15 - 25 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 960 Adelaide (ADL) 11:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2479 Weipa (WEI) 11:05 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 154 Cooktown 11:30 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 172 Coen 11:30 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 7 - 10 min.
Fokker 100 Alliance QQ 2351 Sunshine Coast 11:30 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 963 Adelaide (ADL) 11:40 planerad
Fokker 70 Air Niugini PX 93 Port Moresby (POM) 11:45 planerad
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5459 Mount Isa 11:45 planerad

12:00 21.09.2020

+25°C   Vindar: 4 m/s @ 121°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 10 - 30 min.
Boeing 717-200 Qantas QF 1708 Brisbane (BNE) 12:05 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 930 Brisbane (BNE) 12:10 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2489 Horn Island (HID) 12:10 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 779 Brisbane (BNE) 12:20 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 966 Gold Coast (OOL) 12:50 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 17 - 30 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2307 Townsville (TSV) 12:15 planerad
Boeing 717-200 Qantas QF 1713 Brisbane (BNE) 12:45 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2496 Horn Island (HID) 12:45 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 931 Brisbane (BNE) 12:50 planerad

13:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 4 m/s @ 109°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 5 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 691 Cairns 13:20 planerad
Fokker 100 Alliance QQ 7241 Weipa 13:25 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 22 - 25 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2480 Weipa (WEI) 13:10 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 782 Brisbane (BNE) 13:10 planerad
ATR 72 PNG Air CG 7950 Londolovit (LNV) 13:30 planerad
Fokker 100 Alliance QQ 7241 Brisbane (BNE) 13:55 planerad

14:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 4 m/s @ 109°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 25 min.
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5474 Mount Isa 14:25 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2304 Townsville (TSV) 14:50 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 920 Darwin (DRW) 14:00 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 155 Cooktown 14:00 planerad

15:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 4 m/s @ 109°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5525 Bamaga 15:05 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 23 Cooktown 15:30 planerad

16:00 21.09.2020

+26°C   Vindar: 4 m/s @ 111°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 6
Väntningstid 7 - 20 min.
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 156 Cooktown 16:00 planerad
Boeing 717-200 Qantas QF 1714 Brisbane (BNE) 16:00 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 785 Brisbane (BNE) 16:20 planerad
Fokker 100 Alliance QQ 2352 Sunshine Coast 16:25 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2481 Weipa (WEI) 16:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2497 Horn Island (HID) 16:40 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 10 min.
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 157 Cooktown 16:30 planerad
Boeing 717-200 Qantas QF 1719 Brisbane (BNE) 16:40 planerad

17:00 21.09.2020

+26°C   Vindar: 4 m/s @ 111°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 24 Cooktown 17:10 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 15 - 20 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2498 Horn Island (HID) 17:00 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 788 Brisbane (BNE) 17:10 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2482 Weipa (WEI) 17:25 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2315 Townsville (TSV) 17:45 planerad

18:00 21.09.2020

+26°C   Vindar: 4 m/s @ 111°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 15 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 934 Brisbane (BNE) 18:15 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 158 Cooktown 18:30 planerad
Boeing 717-200 Qantas QF 1716 Brisbane (BNE) 18:45 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 941 Brisbane (BNE) 18:55 planerad

19:00 21.09.2020

+23°C   Vindar: 4 m/s @ 132°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 5 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 921 Darwin 19:40 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2310 Brisbane 19:45 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 717-200 Qantas QF 1721 Brisbane (BNE) 19:25 planerad

20:00 21.09.2020

+23°C   Vindar: 4 m/s @ 132°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 15 - 30 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 940 Brisbane (BNE) 20:05 planerad
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5382 Mount Isa (ISA) 20:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2483 Weipa (WEI) 20:50 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2499 Horn Island (HID) 20:55 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 935 Brisbane (BNE) 20:45 planerad

21:00 21.09.2020

+23°C   Vindar: 4 m/s @ 132°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 717-200 Qantas QF 1718 Brisbane (BNE) 21:55 planerad

22:00 21.09.2020

+22°C   Vindar: 3 m/s @ 158°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

23:00 21.09.2020

+22°C   Vindar: 3 m/s @ 158°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

00:00 22.09.2020

+22°C   Vindar: 3 m/s @ 158°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

01:00 22.09.2020

+22°C   Vindar: 3 m/s @ 172°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

02:00 22.09.2020

+22°C   Vindar: 3 m/s @ 172°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

03:00 22.09.2020

+22°C   Vindar: 3 m/s @ 172°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

04:00 22.09.2020

+22°C   Vindar: 3 m/s @ 159°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

05:00 22.09.2020

+22°C   Vindar: 3 m/s @ 159°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

Andra datum

March, 2020

24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28   

March, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18