Cairns, Cairns (CNS / YBCS)

Planespotter’s tidtabell

13:00 26.05.2020


ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Tigerair Australia TT 584 Melbourne (MEL) 13:50 planerad

14:00 26.05.2020


ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 5 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2479 Weipa (WEI) 14:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2304 Mackay 14:20 planerad
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5474 Mount Isa 14:25 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 35 min.
Airbus A320 Tigerair Australia TT 589 Melbourne (MEL) 14:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2307 Townsville (TSV) 14:55 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 25 Cooktown 14:55 planerad

15:00 26.05.2020

16:00 26.05.2020

+24°C   Vindar: 4 m/s @ 121°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2497 Horn Island (HID) 16:40 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 157 Cooktown 16:30 planerad

17:00 26.05.2020

+24°C   Vindar: 4 m/s @ 121°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 1421 Sydney (SYD) 17:25 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 20 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 15 Townsville 17:00 planerad
Fokker 100 Alliance Airlines QQ 903 Alyangula 17:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2315 Townsville (TSV) 17:35 planerad
Fokker 100 Alliance Airlines QQ 905 Alyangula 17:55 planerad

18:00 26.05.2020

+24°C   Vindar: 4 m/s @ 121°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 15 - 25 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 93 Denpasar-Bali Island (DPS) 18:00 planerad
Boeing 717-200 Qantas QF 1854 Alice Springs 18:25 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 158 Cooktown 18:30 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 17 Townsville 18:00 planerad

19:00 26.05.2020

+20°C   Vindar: 4 m/s @ 157°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 15 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 940 Brisbane (BNE) 19:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 16 Townsville 19:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2310 Rockhampton 19:45 planerad

20:00 26.05.2020

+20°C   Vindar: 4 m/s @ 157°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 10 min.
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5382 Mount Isa (ISA) 20:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 18 Townsville 20:30 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 795 Brisbane (BNE) 20:40 planerad

21:00 26.05.2020

+20°C   Vindar: 4 m/s @ 157°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 15 min.
Boeing 717-200 Qantas QF 1718 Brisbane (BNE) 21:15 planerad
Fokker 100 Alliance Airlines QQ 904 Alyangula 21:30 planerad

22:00 26.05.2020

+18°C   Vindar: 3 m/s @ 190°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Fokker 100 Alliance Airlines QQ 906 Alyangula 22:05 planerad

23:00 26.05.2020

+18°C   Vindar: 3 m/s @ 190°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

00:00 27.05.2020

+18°C   Vindar: 3 m/s @ 190°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 938 Brisbane (BNE) 00:10 planerad

01:00 27.05.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 199°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

02:00 27.05.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 199°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

03:00 27.05.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 199°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

04:00 27.05.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 200°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 787-8 Jetstar JQ 26 Tokyo (NRT) 04:40 planerad

05:00 27.05.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 200°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 717-200 Qantas QF 1707 Brisbane (BNE) 05:25 planerad

06:00 27.05.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 200°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

AVÅGENDE — 6
Väntningstid 15 min.
Boeing 717-200 Qantas QF 1851 Alice Springs 06:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 191 Port Moresby (POM) 06:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 21 Cooktown 06:30 planerad
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5361 Mount Isa 06:30 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 151 Cooktown 06:45 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2301 Rockhampton 06:45 planerad

07:00 27.05.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 200°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2308 Townsville (TSV) 07:40 planerad

08:00 27.05.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 200°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 15 - 25 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 22 Cooktown 08:05 planerad
Airbus A330-200 Hainan HU 745 Shenzhen (SZX) 08:30 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 152 Cooktown 08:45 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 928 Brisbane (BNE) 08:50 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 12 - 20 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2503 Hamilton Island (HTI) 08:10 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2488 Horn Island (HID) 08:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 40 Horn Island 08:35 planerad

09:00 27.05.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 200°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 15 min.
Airbus A321 Jetstar JQ 952 Sydney (SYD) 09:10 planerad
Airbus A321 Jetstar JQ 944 Melbourne (MEL) 09:25 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 10 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 931 Brisbane (BNE) 09:20 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 153 Cooktown 09:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Skytrans QN 73 Kowanyama 09:30 planerad

10:00 27.05.2020

+22°C   Vindar: 3 m/s @ 141°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 22 - 30 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2302 Rockhampton 10:10 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 192 Port Moresby (POM) 10:40 planerad
Boeing 767-300 Air Niugini PX 90 Port Moresby (POM) 10:55 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 5 - 30 min.
Airbus A321 Jetstar JQ 957 Sydney (SYD) 10:15 planerad
Airbus A321 Jetstar JQ 947 Melbourne (MEL) 10:20 planerad
Airbus A330-200 Hainan HU 746 Shenzhen (SZX) 10:50 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2478 Weipa (WEI) 10:55 planerad

11:00 27.05.2020

+22°C   Vindar: 3 m/s @ 141°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 15 - 20 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 960 Adelaide (ADL) 11:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2504 Hamilton Island (HTI) 11:10 planerad
Cessna 208 Caravan Hinterland Aviation OI 154 Cooktown 11:30 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 22 - 25 min.
Fokker 100 Alliance Airlines QQ 714 Cloncurry 11:10 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 963 Adelaide (ADL) 11:30 planerad
Boeing 767-300 Air Niugini PX 93 Port Moresby (POM) 11:55 planerad

12:00 27.05.2020

+22°C   Vindar: 3 m/s @ 141°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 15

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 5 min.
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 1413 Sydney (SYD) 12:05 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2489 Horn Island (HID) 12:10 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 779 Brisbane (BNE) 12:10 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2312 Townsville (TSV) 12:15 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 10 min.
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5453 Mount Isa 12:30 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 1418 Sydney (SYD) 12:40 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2496 Horn Island (HID) 12:45 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 782 Brisbane (BNE) 12:55 planerad

Andra datum

November, 2019

07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29   

March, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25