Brisbane, Brisbane (BNE / YBBN)

Planespotter’s tidtabell

17:00 09.07.2020


ANKOMMANDE — 7
Väntningstid 12 - 15 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 929 Cairns (CNS) 17:05 planerad
Fokker 70 Alliance QQ 8471 Emerald 17:20 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 957 Sydney (SYD) 17:30 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 536 Sydney (SYD) 17:35 planerad
Fokker 70 Alliance QQ 8461 Moranbah 17:35 planerad
Saab 340 Fly Corporate FC 2228 Wollongong 17:50 planerad
Fokker 70 Virgin Australia VA 2910 Gladstone (GLT) 17:50 planerad

18:00 09.07.2020


ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 5 - 20 min.
Fokker 100 Alliance QQ 2319 Proserpine 18:20 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 759 Townsville 18:40 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 719 Cairns (CNS) 18:45 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2465 Moranbah (MOV) 18:50 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 5 min.
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 978 Sydney (SYD) 18:05 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 549 Sydney (SYD) 18:10 planerad

19:00 09.07.2020

+17°C   Vindar: 4 m/s @ 109°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 10 - 15 min.
Boeing 737-800 Qantas QF 988 Mackay 19:00 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 341 Melbourne (MEL) 19:10 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2415 Emerald (EMD) 19:25 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 576 Melbourne (MEL) 19:30 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 1227 Canberra (CBR) 19:40 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-800 Qantas QF 945 Perth (PER) 19:15 planerad

20:00 09.07.2020

+17°C   Vindar: 4 m/s @ 109°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 7 - 20 min.
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 977 Sydney (SYD) 20:00 planerad
Boeing 737-800 VH-YIZ Virgin Australia VA 469 Perth (PER) 20:05 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 546 Sydney (SYD) 20:25 planerad
Fokker 100 Alliance QQ 881 Trepell Airport 20:35 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2568 Canberra (CBR) 20:40 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 10 min.
Boeing 737-300 Nauru ON 22 Honiara (HIR) 20:00 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 577 Melbourne (MEL) 20:10 planerad

21:00 09.07.2020

+17°C   Vindar: 4 m/s @ 109°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-800 Qantas QF 634 Melbourne (MEL) 21:30 planerad

22:00 09.07.2020

+17°C   Vindar: 3 m/s @ 115°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 20 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 935 Cairns (CNS) 22:00 planerad
Boeing 777-300ER Emirates EK 430 Dubai (DXB) 22:20 planerad

23:00 09.07.2020

+17°C   Vindar: 3 m/s @ 115°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-800 Qantas QF 556 Sydney (SYD) 23:20 planerad

00:00 10.07.2020

+17°C   Vindar: 3 m/s @ 115°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

01:00 10.07.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 116°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

02:00 10.07.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 116°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

03:00 10.07.2020

+16°C   Vindar: 3 m/s @ 116°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

04:00 10.07.2020

+16°C   Vindar: 2 m/s @ 121°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

05:00 10.07.2020

+16°C   Vindar: 2 m/s @ 121°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Fokker 70 Alliance QQ 371 Granites 05:30 planerad

06:00 10.07.2020

+16°C   Vindar: 2 m/s @ 121°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

AVÅGENDE — 7
Väntningstid 5 - 15 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2354 Rockhampton 06:05 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 501 Sydney (SYD) 06:05 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2565 Canberra (CBR) 06:10 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 605 Melbourne (MEL) 06:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2332 Gladstone 06:30 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 750 Townsville 06:30 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 928 Cairns (CNS) 06:30 planerad

07:00 10.07.2020

+16°C   Vindar: 2 m/s @ 133°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 10 - 15 min.
Airbus A330-300 Qantas QF 98 Hong Kong (HKG) 07:20 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 500 Sydney (SYD) 07:35 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 810 Sydney (SYD) 07:40 planerad

AVÅGENDE — 7
Väntningstid 20 - 25 min.
Boeing 737-800 Qantas QF 1076 Mount Isa (ISA) 07:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2402 Emerald (EMD) 07:00 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 916 Sydney (SYD) 07:05 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2524 Mackay 07:30 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 706 Cairns (CNS) 07:30 planerad
Saab 340 Fly Corporate FC 2221 Wollongong 07:50 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 888 Mackay (MKY) 07:50 planerad

08:00 10.07.2020

+16°C   Vindar: 2 m/s @ 133°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 909 Sydney (SYD) 08:30 planerad

AVÅGENDE — 9
Väntningstid 10 - 30 min.
Fairchild-Swearingen SA226 Fly Corporate FC 5182 Armidale 08:00 planerad
Fokker 70 Virgin Australia VA 2905 Gladstone (GLT) 08:00 planerad
Saab 340 Rex Regional Express ZL 5631 Thargomindah 08:00 planerad
Boeing 737-300 FlexFlight W2 802 Yaren District (INU) 08:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2560 Charleville 08:15 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 509 Sydney (SYD) 08:15 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 811 Sydney (SYD) 08:20 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 1388 Adelaide (ADL) 08:50 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 318 Melbourne (MEL) 08:55 planerad

09:00 10.07.2020

+16°C   Vindar: 2 m/s @ 133°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 7 - 10 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2355 Rockhampton 09:00 planerad
Boeing 737-300 Nauru ON 1 Yaren District (INU) 09:05 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2333 Gladstone 09:15 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 560 Melbourne (MEL) 09:15 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 15 - 35 min.
Airbus A320 Solomon IE 701 Honiara (HIR) 09:00 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 932 Sydney (SYD) 09:05 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 464 Perth (PER) 09:20 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 561 Melbourne (MEL) 09:55 planerad

10:00 10.07.2020

+18°C   Vindar: 2 m/s @ 124°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 20 - 30 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 826 Sydney (SYD) 10:00 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 313 Melbourne (MEL) 10:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2403 Emerald (EMD) 10:25 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 753 Townsville 10:55 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 15 - 20 min.
Boeing 737-800 Qantas QF 517 Sydney (SYD) 10:20 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 828 Townsville (TSV) 10:40 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 781 Cairns (CNS) 10:50 planerad

11:00 10.07.2020

+18°C   Vindar: 2 m/s @ 124°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 9
Väntningstid 5 - 15 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2566 Canberra (CBR) 11:05 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 889 Mackay (MKY) 11:20 planerad
Fairchild-Swearingen SA226 Fly Corporate FC 5182 Brisbane 11:25 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2525 Mackay 11:25 planerad
Fokker 70 Virgin Australia VA 2904 Gladstone (GLT) 11:25 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 610 Melbourne (MEL) 11:30 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 931 Sydney (SYD) 11:30 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 931 Cairns (CNS) 11:35 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 516 Sydney (SYD) 11:35 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 7 - 10 min.
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 371 Townsville (TSV) 11:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2421 Williamtown (NTL) 11:25 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2326 Bundaberg (BDB) 11:30 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 609 Mackay (MKY) 11:30 planerad

12:00 10.07.2020

+18°C   Vindar: 2 m/s @ 124°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 15 - 25 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2367 Rockhampton (ROK) 12:10 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 321 Melbourne (MEL) 12:10 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 1077 Mount Isa (ISA) 12:35 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 711 Cairns (CNS) 12:40 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 932 Perth (PER) 12:55 planerad

AVÅGENDE — 9
Väntningstid 10 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 940 Cairns (CNS) 12:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2534 Longreach (LRE) 12:05 planerad
Fokker 70 Alliance QQ 2834 Moranbah 12:15 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 525 Sydney (SYD) 12:15 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 830 Proserpine (PPP) 12:25 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 1243 Rockhampton (ROK) 12:35 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2378 Hervey Bay (HVB) 12:40 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2460 Moranbah (MOV) 12:45 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 328 Melbourne (MEL) 12:55 planerad

13:00 10.07.2020

+19°C   Vindar: 3 m/s @ 86°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 01, 14

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 5 min.
Boeing 767-300 Air Niugini PX 3 Port Moresby (POM) 13:40 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2561 Charleville 13:45 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2327 Bundaberg (BDB) 13:50 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 20 min.
Fairchild-Swearingen SA226 Fly Corporate FC 445 Biloela 13:15 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 621 Melbourne (MEL) 13:15 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 714 Cairns (CNS) 13:35 planerad

14:00 10.07.2020

+19°C   Vindar: 3 m/s @ 86°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 01, 14

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 10 - 25 min.
Boeing 737-800 Qantas QF 837 Darwin (DRW) 14:05 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 564 Melbourne (MEL) 14:30 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 1393 Adelaide (ADL) 14:45 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2379 Hervey Bay (HVB) 14:50 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2422 Williamtown (NTL) 14:55 planerad

AVÅGENDE — 5
Väntningstid 12 - 15 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2366 Rockhampton (ROK) 14:15 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 756 Townsville 14:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2340 Gladstone 14:30 planerad
Fokker 100 Alliance QQ 2318 Proserpine 14:30 planerad
Boeing 767-300 Air Niugini PX 4 Port Moresby (POM) 14:40 planerad

15:00 10.07.2020

+19°C   Vindar: 3 m/s @ 86°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 01, 14

ANKOMMANDE — 7
Väntningstid 7 - 15 min.
Airbus A320 Jetstar JQ 829 Townsville 15:05 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 610 Mackay (MKY) 15:20 planerad
Fokker 70 Alliance QQ 372 Granites 15:30 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 530 Sydney (SYD) 15:35 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 1244 Rockhampton (ROK) 15:45 planerad
Fokker 100 Alliance QQ 2823 Emerald 15:50 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 376 Townsville (TSV) 15:55 planerad

AVÅGENDE — 6
Väntningstid 10 - 20 min.
Fokker 70 Virgin Australia VA 2911 Gladstone 15:00 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 565 Melbourne (MEL) 15:10 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 987 Mackay 15:20 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 1220 Canberra (CBR) 15:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2414 Emerald (EMD) 15:40 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 825 Sydney (SYD) 15:45 planerad

16:00 10.07.2020

+19°C   Vindar: 3 m/s @ 91°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 01, 14

ANKOMMANDE — 8
Väntningstid 7 - 10 min.
Fairchild-Swearingen SA226 Fly Corporate FC 446 Biloela 16:00 planerad
Fokker 70 Alliance QQ 2835 Moranbah 16:05 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 833 Proserpine (PPP) 16:15 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 784 Cairns (CNS) 16:20 planerad
Airbus A320 Solomon IE 700 Honiara (HIR) 16:30 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 484 Williamtown (NTL) 16:35 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2535 Longreach (LRE) 16:35 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2461 Moranbah (MOV) 16:45 planerad

AVÅGENDE — 6
Väntningstid 10 - 40 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Qantas QF 2567 Canberra (CBR) 16:00 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 962 Sydney (SYD) 16:05 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 627 Melbourne (MEL) 16:15 planerad
Boeing 737-800 Qantas QF 541 Sydney (SYD) 16:15 planerad
Airbus A320 Jetstar JQ 930 Cairns (CNS) 16:55 planerad
Boeing 737-800 Virgin Australia VA 342 Melbourne (MEL) 16:55 planerad

Andra datum

December, 2019

22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29   

March, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28   

March, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15