Dhaka / Hazrat Shahjalal, Dhaka (DAC / VGHS)

Planespotter’s tidtabell

01:00 21.09.2020


AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-900 Malindo Air OD 161 Kuala Lumpur (KUL) 01:10 planerad

02:00 21.09.2020


ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 777-300ER Qatar Airways QR 638 Doha (DOH) 02:10 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 20 min.
Boeing 737-800 Malaysia MH 197 Kuala Lumpur (KUL) 02:05 planerad
Boeing 777-300ER Emirates EK 585 Dubai (DXB) 02:25 planerad

03:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 3 m/s @ 125°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Air Arabia G9 517 Sharjah (SHJ) 03:50 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 777-300ER Qatar Airways QR 639 Doha (DOH) 03:45 planerad

04:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 3 m/s @ 125°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Air Arabia G9 518 Sharjah (SHJ) 04:30 planerad

05:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 3 m/s @ 125°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 5 min.
Boeing 737-800 US-Bangla BS 314 Kuala Lumpur (KUL) 05:00 planerad
Boeing 787-9 Turkish TK 712 Istanbul (IST) 05:05 planerad

06:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 4 m/s @ 117°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 15 min.
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 67 Guangzhou (CAN) 06:30 planerad
Boeing 787-8 Biman Bangladesh BG 26 Doha (DOH) 06:45 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 10 min.
Boeing 787-9 Turkish TK 713 Istanbul (IST) 06:35 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 US-Bangla BS 101 Chittagong 06:45 planerad

07:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 4 m/s @ 117°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

AVÅGENDE — 6
Väntningstid 15 min.
ATR 72 Novoair VQ 961 Saidpur 07:00 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Biman Bangladesh BG 91 Kolkata (CCU) 07:00 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 181 Saidpur 07:15 planerad
Boeing 737 Regent Airways RX 711 Chittagong 07:30 planerad
ATR 72 Novoair VQ 921 Koks-Bazar 07:30 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 141 Koks-Bazar 07:45 planerad

08:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 4 m/s @ 117°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 20 min.
Boeing 737 Regent Airways RX 783 Kuala Lumpur (KUL) 08:20 planerad
Boeing 777-300ER Emirates EK 582 Dubai (DXB) 08:40 planerad

AVÅGENDE — 5
Väntningstid 12 - 15 min.
ATR 72 US-Bangla BS 103 Chittagong 08:00 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 123 Jessore 08:15 planerad
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 84 Singapore (SIN) 08:25 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Biman Bangladesh BG 493 Saidpur 08:30 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 161 Rajshahi 08:45 planerad

09:00 21.09.2020

+29°C   Vindar: 7 m/s @ 115°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 11
Väntningstid 5 - 10 min.
Boeing 787-8 Biman Bangladesh BG 248 Dubai (DXB) 09:00 planerad
Airbus A320 Air Arabia G9 513 Sharjah (SHJ) 09:00 planerad
Boeing 737 Regent Airways RX 754 Doha (DOH) 09:00 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 SpiceJet SG 71 Kolkata (CCU) 09:05 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 US-Bangla BS 102 Chittagong 09:15 planerad
Airbus A321 IndiGo 6E 1863 Kolkata (CCU) 09:20 planerad
Boeing 737 Regent Airways RX 712 Chittagong 09:30 planerad
ATR 72 Novoair VQ 962 Saidpur 09:30 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 182 Saidpur 09:40 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Biman Bangladesh BG 92 Kolkata (CCU) 09:45 planerad
ATR 72 Novoair VQ 902 Chittagong 09:50 planerad

AVÅGENDE — 6
Väntningstid 10 - 30 min.
ATR 72 Novoair VQ 941 Jessore 09:00 planerad
Boeing 787-8 Biman Bangladesh BG 39 Riyadh (RUH) 09:00 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 171 Barisal (BZL) 09:30 planerad
Airbus A320 Air Arabia G9 514 Sharjah (SHJ) 09:40 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 SpiceJet SG 72 Kolkata (CCU) 09:50 planerad
Boeing 737-800 US-Bangla BS 213 Bangkok (BKK) 09:55 planerad

10:00 21.09.2020

+29°C   Vindar: 7 m/s @ 115°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 12
Väntningstid 5 - 10 min.
Boeing 737-800 US-Bangla BS 322 Muscat (MCT) 10:00 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 124 Jessore 10:10 planerad
ATR 72 Novoair VQ 922 Koks-Bazar 10:10 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 104 Chittagong 10:15 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 142 Koks-Bazar 10:20 planerad
Boeing 737 Regent Airways RX 724 Muscat (MCT) 10:30 planerad
Boeing 737 SpiceJet SG 39 New Delhi (DEL) 10:30 planerad
Boeing 787-9 Biman Bangladesh BG 202 London (LHR) 10:40 planerad
Boeing 777-300 Biman Bangladesh BG 36 Jeddah (JED) 10:45 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Biman Bangladesh BG 494 Saidpur 10:45 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 162 Rajshahi 10:50 planerad
ATR 72 Novoair VQ 942 Jessore 10:50 planerad

AVÅGENDE — 9
Väntningstid 10 - 15 min.
Boeing 737-800 US-Bangla BS 201 Kolkata (CCU) 10:00 planerad
Boeing 777-300ER Emirates EK 583 Dubai (DXB) 10:10 planerad
Boeing 737 Regent Airways RX 741 Koks-Bazar 10:15 planerad
ATR 72 Novoair VQ 989 Rajshahi 10:30 planerad
Boeing 737 Regent Airways RX 791 Kolkata (CCU) 10:30 planerad
Airbus A321 IndiGo 6E 1862 New Delhi (DEL) 10:30 planerad
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 71 Kathmandu (KTM) 10:30 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 183 Saidpur 10:40 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 125 Jashahor (JSR) 10:50 planerad

11:00 21.09.2020

+29°C   Vindar: 7 m/s @ 115°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
ATR 72 US-Bangla BS 172 Barisal 11:20 planerad

AVÅGENDE — 6
Väntningstid 15 - 20 min.
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 601 Sylhet 11:00 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 185 Saidpur 11:00 planerad
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 88 Bangkok (BKK) 11:20 planerad
ATR 72 Novoair VQ 963 Saidpur 11:30 planerad
Boeing 737 SpiceJet SG 40 New Delhi (DEL) 11:30 planerad
Boeing 737 Regent Airways RX 784 Singapore (SIN) 11:30 planerad

12:00 21.09.2020

+30°C   Vindar: 8 m/s @ 125°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 7 - 10 min.
ATR 72 Novoair VQ 990 Rajshahi 12:30 planerad
Boeing 737 SpiceJet SG 63 Mumbai (BOM) 12:35 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 126 Jashahor (JSR) 12:45 planerad
Boeing 737 Regent Airways RX 742 Koks-Bazar 12:45 planerad

AVÅGENDE — 5
Väntningstid 15 min.
ATR 72 Novoair VQ 925 Koks-Bazar 12:00 planerad
ATR 72 Novoair VQ 983 Sylhet 12:00 planerad
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 97 New Delhi (DEL) 12:15 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 145 Cox's Bazar (CXB) 12:30 planerad
ATR 72 Novoair VQ 905 Chittagong 12:30 planerad

13:00 21.09.2020

+30°C   Vindar: 8 m/s @ 125°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 12 - 20 min.
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 602 Sylhet 13:00 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 184 Saidpur (SPD) 13:05 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 186 Saidpur 13:25 planerad

AVÅGENDE — 6
Väntningstid 10 - 20 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 US-Bangla BS 535 Sylhet 13:00 planerad
Boeing 737 SpiceJet SG 64 Mumbai (BOM) 13:20 planerad
Boeing 777-300 Biman Bangladesh BG 78 Hong Kong (HKG) 13:25 planerad
ATR 72 Novoair VQ 945 Jessore 13:30 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Biman Bangladesh BG 409 Sylhet 13:30 planerad
Boeing 787-8 Biman Bangladesh BG 37 Medina (MED) 13:45 planerad

14:00 21.09.2020

+30°C   Vindar: 8 m/s @ 125°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 7
Väntningstid 10 - 20 min.
Boeing 737 China Eastern MU 2035 Kunming (KMG) 14:00 planerad
ATR 72 Novoair VQ 964 Saidpur 14:00 planerad
ATR 72 Novoair VQ 984 Sylhet 14:10 planerad
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 72 Kathmandu (KTM) 14:30 planerad
ATR 72 Novoair VQ 926 Koks-Bazar 14:40 planerad
ATR 72 Novoair VQ 906 Chittagong 14:50 planerad
Airbus A319 Drukair KB 300 Paro 14:55 planerad

AVÅGENDE — 5
Väntningstid 30 min.
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 415 Chittagong 14:00 planerad
ATR 72 Novoair VQ 965 Saidpur 14:00 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 107 Chittagong (CGP) 14:30 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 127 Jashahor (JSR) 14:30 planerad
ATR 72 Novoair VQ 931 Koks-Bazar 14:30 planerad

15:00 21.09.2020

+28°C   Vindar: 8 m/s @ 130°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 17 - 20 min.
ATR 72 US-Bangla BS 146 Cox's Bazar (CXB) 15:05 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 US-Bangla BS 536 Sylhet 15:05 planerad
ATR 72 Novoair VQ 946 Jessore 15:20 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Biman Bangladesh BG 410 Sylhet 15:40 planerad

AVÅGENDE — 7
Väntningstid 15 - 20 min.
ATR 72 US-Bangla BS 151 Koks-Bazar 15:00 planerad
Boeing 737 Regent Airways RX 713 Chittagong 15:00 planerad
ATR 72 Novoair VQ 997 Barisal 15:00 planerad
Boeing 787-9 Biman Bangladesh BG 49 Ad Dammam (DMM) 15:15 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 173 Barisal 15:20 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 163 Rajshahi 15:40 planerad
Airbus A319 Drukair KB 301 Paro 15:55 planerad

16:00 21.09.2020

+28°C   Vindar: 8 m/s @ 130°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 7
Väntningstid 5 - 15 min.
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 416 Chittagong 16:15 planerad
Boeing 737-800 US-Bangla BS 204 Kolkata (CCU) 16:20 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 128 Jessore 16:25 planerad
Boeing 737-800 US-Bangla BS 214 Bangkok (BKK) 16:25 planerad
ATR 72 Novoair VQ 966 Saidpur 16:30 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 108 Chittagong 16:45 planerad
ATR 72 Novoair VQ 998 Barisal 16:50 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 30 min.
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Biman Bangladesh BG 607 Sylhet 16:00 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Biman Bangladesh BG 495 Saidpur 16:30 planerad
ATR 72 Novoair VQ 993 Rajshahi 16:30 planerad

17:00 21.09.2020

+28°C   Vindar: 8 m/s @ 130°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 6
Väntningstid 10 - 25 min.
Boeing 737 Regent Airways RX 714 Chittagong 17:00 planerad
Boeing 737 Regent Airways RX 792 Kolkata (CCU) 17:00 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 174 Barisal (BZL) 17:10 planerad
ATR 72 Novoair VQ 932 Koks-Bazar 17:10 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 152 Cox's Bazar (CXB) 17:35 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 164 Rajshahi (RJH) 17:45 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 30 min.
ATR 72 Novoair VQ 947 Jessore 17:00 planerad
ATR 72 Novoair VQ 967 Saidpur 17:30 planerad

18:00 21.09.2020

+28°C   Vindar: 6 m/s @ 137°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 7
Väntningstid 10 - 25 min.
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 85 Singapore (SIN) 18:00 planerad
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 89 Bangkok (BKK) 18:00 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Biman Bangladesh BG 608 Sylhet 18:05 planerad
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 98 New Delhi (DEL) 18:30 planerad
ATR 72 Novoair VQ 994 Rajshahi 18:30 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Biman Bangladesh BG 496 Saidpur 18:45 planerad
ATR 72 Novoair VQ 948 Jessore 18:50 planerad

AVÅGENDE — 7
Väntningstid 15 min.
ATR 72 US-Bangla BS 187 Saidpur 18:00 planerad
ATR 72 Novoair VQ 987 Sylhet 18:00 planerad
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 401 Sylhet (ZYL) 18:15 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 109 Chittagong 18:15 planerad
Boeing 787-8 Biman Bangladesh BG 25 Doha (DOH) 18:15 planerad
ATR 72 Novoair VQ 911 Chittagong 18:30 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 537 Sylhet 18:45 planerad

19:00 21.09.2020

+28°C   Vindar: 6 m/s @ 137°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

AVÅGENDE — 8
Väntningstid 12 - 15 min.
ATR 72 US-Bangla BS 193 Saidpur 19:00 planerad
ATR 72 Novoair VQ 951 Jessore 19:00 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 135 Jessore 19:15 planerad
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 95 Kolkata (CCU) 19:20 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 115 Chittagong (CGP) 19:30 planerad
Boeing 777-300 Biman Bangladesh BG 35 Jeddah (JED) 19:30 planerad
Boeing 737-800 US-Bangla BS 333 Doha (DOH) 19:30 planerad
Boeing 787-8 Biman Bangladesh BG 47 Dubai (DXB) 19:45 planerad

20:00 21.09.2020

+28°C   Vindar: 6 m/s @ 137°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 9
Väntningstid 10 min.
ATR 72 Novoair VQ 968 Saidpur 20:00 planerad
ATR 72 Novoair VQ 988 Sylhet 20:10 planerad
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 402 Sylhet 20:15 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 188 Saidpur 20:25 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 110 Chittagong (CGP) 20:30 planerad
Airbus A320 Air Arabia G9 511 Sharjah (SHJ) 20:40 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 538 Sylhet 20:50 planerad
ATR 72 Novoair VQ 912 Chittagong 20:50 planerad
ATR 72 Novoair VQ 952 Jessore 20:50 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 10 min.
Boeing 737 Regent Airways RX 715 Chittagong 20:00 planerad
Boeing 737-800 US-Bangla BS 321 Muscat (MCT) 20:10 planerad

21:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 6 m/s @ 133°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 12 - 20 min.
Boeing 737 Regent Airways RX 785 Singapore (SIN) 21:00 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 136 Jessore 21:10 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 194 Saidpur 21:25 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Biman Bangladesh BG 418 Chittagong 21:45 planerad
ATR 72 US-Bangla BS 116 Chittagong 21:55 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 5 min.
Boeing 737 Regent Airways RX 723 Muscat (MCT) 21:15 planerad
Airbus A320 Air Arabia G9 512 Sharjah (SHJ) 21:20 planerad

22:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 6 m/s @ 133°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 10 - 20 min.
Boeing 737 Regent Airways RX 716 Chittagong 22:00 planerad
Boeing 737-800 Biman Bangladesh BG 96 Kolkata (CCU) 22:05 planerad
ATR 72 Novoair VQ 918 Chittagong 22:20 planerad
Boeing 777-300 Biman Bangladesh BG 79 Hong Kong (HKG) 22:40 planerad
Boeing 787-8 Biman Bangladesh BG 40 Riyadh (RUH) 22:45 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 787-8 Biman Bangladesh BG 21 Muscat (MCT) 22:25 planerad

23:00 21.09.2020

+27°C   Vindar: 6 m/s @ 133°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737 Regent Airways RX 782 Kuala Lumpur (KUL) 23:20 planerad

00:00 22.09.2020

+27°C   Vindar: 6 m/s @ 136°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

Andra datum

March, 2020

24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28   

March, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18