Schwechat, Vienna (VIE / LOWW)

Planespotter’s tidtabell

07:00 08.04.2020

+7°C   Vindar: 4 m/s @ 140°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

08:00 08.04.2020

+6°C   Vindar: 3 m/s @ 136°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 777-200LR Freighter Korean Air KE 541 Seoul (ICN) 08:30 förväntad

09:00 08.04.2020

+6°C   Vindar: 3 m/s @ 136°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320-200 (Sharklets) D-AINO Lufthansa LH 1234 Frankfurt-am-Main (FRA) 09:50 förväntad

10:00 08.04.2020

+6°C   Vindar: 3 m/s @ 136°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Embraer 190 PH-EZY KLM KL 1845 Amsterdam (AMS) 10:45 förväntad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320-200 (Sharklets) D-AINO Lufthansa LH 1235 Frankfurt-am-Main (FRA) 10:35 förväntad

11:00 08.04.2020

+14°C   Vindar: 7 m/s @ 150°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 8 min.
Boeing 777-200 OE-LPA Austrian OS 6004 Penang (PEN) 11:36 försenad
Airbus A320 Lauda OE 991T Vienna (VIE) 11:45 förväntad
Boeing 777-200LR Freighter HL8005 Korean Air KE 9565 Hanoi (HAN) 11:53 förväntad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 45 min.
Airbus A320 Lauda OE 991T Vienna (VIE) 11:00 förväntad
Embraer 190 PH-EZY KLM KL 1846 Amsterdam (AMS) 11:45 förväntad

12:00 08.04.2020

+14°C   Vindar: 7 m/s @ 150°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 10 - 15 min.
W37 SkyUP PQ 5101 Kiev (KBP) 12:30 förväntad
Airbus A320 Lauda OE 990T Vienna (VIE) 12:45 förväntad
Boeing 777-300ER Emirates EK 9319 Dubai (DXB) 12:50 förväntad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 15 min.
Airbus A320 Lauda OE 990T Vienna (VIE) 12:00 förväntad
Airbus A321-200 (Sharklets) Anisec VK 115P Istanbul (IST) 12:00 förväntad
Airbus A320 Lauda OE 992T Vienna (VIE) 12:15 förväntad

13:00 08.04.2020

+14°C   Vindar: 7 m/s @ 150°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 5 min.
Airbus A320 Lauda OE 992T Vienna (VIE) 13:00 förväntad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2328 Munich (MUC) 13:05 förväntad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 15 - 25 min.
Airbus A320 Lauda OE 989T Vienna (VIE) 13:15 förväntad
Boeing 777-200 Austrian OS 6005 Shanghai (PVG) 13:20 förväntad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2329 Munich (MUC) 13:45 förväntad

14:00 08.04.2020

+17°C   Vindar: 7 m/s @ 151°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 10 - 35 min.
Airbus A320 Lauda OE 989T Vienna (VIE) 14:00 förväntad
Boeing 747-400 Combi HL7415 Asiana OZ 795 Moscow (DME) 14:35 förväntad
Airbus A319 D-AGWX Eurowings EW 9750 Düsseldorf (DUS) 14:45 förväntad
Airbus A320-200 (Sharklets) D-AIND Lufthansa LH 1240 Frankfurt-am-Main (FRA) 14:50 förväntad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 10 - 15 min.
W37 SkyUP PQ 5102 Kiev (KBP) 14:30 förväntad
Boeing 777-200LR Freighter Korean Air KE 9565 Seoul (ICN) 14:35 förväntad
Boeing 777-300ER Emirates EK 9320 Dubai (DXB) 14:50 förväntad

15:00 08.04.2020

+17°C   Vindar: 7 m/s @ 151°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 757 Freighter FedEx FX 5112 Budapest (BUD) 15:30 förväntad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A319 D-AGWX Eurowings EW 9751 Düsseldorf (DUS) 15:25 förväntad

16:00 08.04.2020

+17°C   Vindar: 7 m/s @ 151°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A350-900 Qatar Airways QR 183 Doha (DOH) 16:00 förväntad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 20 min.
Boeing 757 Freighter FedEx FX 5112 Paris (CDG) 16:15 förväntad
Boeing 747-400 Combi Asiana OZ 795 Seoul (ICN) 16:35 förväntad

17:00 08.04.2020

+17°C   Vindar: 6 m/s @ 147°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 767-300 (winglets) Austrian OS 6006 Shanghai (PVG) 17:49 försenad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320-200 (Sharklets) D-AIND Lufthansa LH 1241 Frankfurt-am-Main (FRA) 17:35 förväntad

18:00 08.04.2020

+17°C   Vindar: 6 m/s @ 147°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A321-200 (Sharklets) Anisec VK 4101 Istanbul (IST) 18:20 förväntad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A350-900 Qatar Airways QR 184 Doha (DOH) 18:00 förväntad

19:00 08.04.2020

+17°C   Vindar: 6 m/s @ 147°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 55 min.
74C Silk Way West 7L 280 Baku (GYD) 19:00 förväntad
Airbus A330 Turkish TK 6431 Minsk (MSQ) 19:55 förväntad

20:00 08.04.2020

+12°C   Vindar: 5 m/s @ 148°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
74C Silk Way West 7L 239 Baku (GYD) 20:30 förväntad

21:00 08.04.2020

+12°C   Vindar: 5 m/s @ 148°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-400 ASL Belgium 3V 4849 Tel Aviv (TLV) 21:15 förväntad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A330 Turkish TK 6431 Istanbul ISL 21:55 förväntad

22:00 08.04.2020

+12°C   Vindar: 5 m/s @ 148°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 11, 16

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 40 min.
Boeing 737-400 ASL Belgium 3V 4849 Liège (LGG) 22:00 förväntad
Boeing 767-300 (winglets) UPS 5X 275 Cologne (CGN) 22:40 förväntad

23:00 08.04.2020

+10°C   Vindar: 4 m/s @ 160°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 16

00:00 09.04.2020

+10°C   Vindar: 4 m/s @ 160°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 16

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 757 Freighter FedEx FX 5212 Paris (CDG) 00:25 förväntad

01:00 09.04.2020

+10°C   Vindar: 4 m/s @ 160°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 16

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 757 Freighter FedEx FX 5212 Budapest (BUD) 01:20 förväntad

02:00 09.04.2020

+8°C   Vindar: 3 m/s @ 162°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 16

03:00 09.04.2020

+8°C   Vindar: 3 m/s @ 162°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 16

04:00 09.04.2020

+8°C   Vindar: 3 m/s @ 162°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 16

05:00 09.04.2020

+6°C   Vindar: 1 m/s @ 225°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 16

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 35 min.
Boeing 767-300 (winglets) UPS 5X 274 Cologne (CGN) 05:15 förväntad
73K ASL Belgium 3V 4848 Liège (LGG) 05:50 förväntad

06:00 09.04.2020

+6°C   Vindar: 1 m/s @ 225°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 16

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 20 min.
73K ASL Belgium 3V 4848 Tel Aviv (TLV) 06:35 förväntad
Boeing 737-800 KLM KL 1838 Amsterdam (AMS) 06:55 planerad

Andra datum

September, 2019

07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29   

March, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2021

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15