Nuremberg, Nuremberg (NUE / EDDN)

Planespotter’s tidtabell

16:00 26.03.2019

+7°C   Vindar: 7 m/s @ 280°   Moln/himmel broken börja från en höjd av 1460 m   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Eurowings EW 9064 Düsseldorf (DUS) 16:25 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 25 min.
Airbus A321 Wizz Air W6 7736 Skopje (SKP) 16:05 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 7053 Hamburg (HAM) 16:30 planerad

17:00 26.03.2019

+7°C   Vindar: 7 m/s @ 280°   Moln/himmel broken börja från en höjd av 1460 m   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 15 min.
Bombardier CRJ1000 HOP! A5 4456 Lyon (LYS) 17:10 planerad
Airbus A321 Turkish Airlines TK 1505 Istanbul (IST) 17:25 planerad
Avro RJ85 Air France AF 1810 Paris (CDG) 17:40 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 20 - 30 min.
Airbus A320 Eurowings EW 9065 Düsseldorf (DUS) 17:05 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 4484 Thessaloniki (SKG) 17:35 planerad
Bombardier CRJ1000 HOP! A5 4457 Lyon (LYS) 17:45 planerad

18:00 26.03.2019


ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Embraer 190 D-AECH Lufthansa LH 148 Frankfurt-am-Main (FRA) 18:00 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 17 - 30 min.
Avro RJ85 Air France AF 1811 Paris (CDG) 18:15 planerad
Airbus A321 Turkish Airlines TK 1506 Istanbul (IST) 18:20 planerad
Embraer 190 D-AECG Lufthansa LH 153 Frankfurt-am-Main (FRA) 18:50 planerad

19:00 26.03.2019

+5°C   Vindar: 4 m/s @ 308°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 22 - 30 min.
Boeing 737-800 Ryanair FR 5304 Marrakech 19:00 planerad
Embraer 175 LOT - Polish Airlines LO 359 Warsaw (WAW) 19:15 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2162 Munich (MUC) 19:45 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 30 min.
Boeing 737-800 Ryanair FR 5305 Marrakech 19:25 planerad
Embraer 175 LOT - Polish Airlines LO 360 Warsaw (WAW) 19:55 planerad

20:00 26.03.2019

+5°C   Vindar: 4 m/s @ 308°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 10 - 15 min.
Boeing 737-800 Ryanair FR 8515 Porto (OPO) 20:00 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 2561 Luqa (MLA) 20:05 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 7050 Hamburg (HAM) 20:20 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 17 - 25 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2163 Munich (MUC) 20:20 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 2562 Luqa (MLA) 20:30 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 7051 Hamburg (HAM) 20:55 planerad

21:00 26.03.2019

+5°C   Vindar: 4 m/s @ 308°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 22 - 40 min.
Boeing 737-800 Eurowings EW 4107 Fuerteventura Island (FUE) 21:05 planerad
Airbus A321 Germania ST 4989 Hurghada (HRG) 21:10 planerad
Airbus A320 Wizz Air W6 3369 Cluj-Napoca (CLJ) 21:10 planerad
Airbus A320 D-AIQH Lufthansa LH 150 Frankfurt-am-Main (FRA) 21:50 planerad
Embraer 190 PH-EZK KLM KL 1891 Amsterdam (AMS) 21:50 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Wizz Air W6 3370 Cluj-Napoca (CLJ) 21:40 planerad

22:00 26.03.2019

+4°C   Vindar: 4 m/s @ 302°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 10 - 25 min.
Boeing 737-800 SunExpress XQ 166 Antalya (AYT) 22:00 planerad
Airbus A319 Germania ST 3803 Funchal 22:05 planerad
Airbus A319 Germania ST 3263 Agadir 22:15 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 4485 Thessaloniki (SKG) 22:40 planerad

23:00 26.03.2019

+4°C   Vindar: 4 m/s @ 302°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

00:00 27.03.2019

+4°C   Vindar: 4 m/s @ 302°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

01:00 27.03.2019

+4°C   Vindar: 4 m/s @ 308°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

02:00 27.03.2019

+4°C   Vindar: 4 m/s @ 308°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

03:00 27.03.2019

+4°C   Vindar: 4 m/s @ 308°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

04:00 27.03.2019

+3°C   Vindar: 3 m/s @ 323°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A319 Germania ST 3806 Paphos (PFO) 04:00 planerad

05:00 27.03.2019

+3°C   Vindar: 3 m/s @ 323°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

06:00 27.03.2019

+3°C   Vindar: 3 m/s @ 323°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 30 min.
Embraer 190 KLM KL 1880 Amsterdam (AMS) 06:00 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 8120 London (STN) 06:30 planerad
Airbus A320 D-AIQU Lufthansa LH 143 Frankfurt-am-Main (FRA) 06:30 planerad

07:00 27.03.2019

+3°C   Vindar: 2 m/s @ 314°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 7 - 10 min.
Airbus A319 Eurowings EW 5806 Vienna (VIE) 07:40 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 7056 Hamburg (HAM) 07:45 planerad
Airbus A321 D-AISZ Lufthansa LH 140 Frankfurt-am-Main (FRA) 07:55 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-800 Eurowings EW 4100 Berlin (TXL) 07:10 planerad

08:00 27.03.2019

+3°C   Vindar: 2 m/s @ 314°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2156 Munich (MUC) 08:55 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 25 min.
Airbus A319 Eurowings EW 5807 Vienna (VIE) 08:20 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 7057 Hamburg (HAM) 08:20 planerad
Airbus A321 D-AISZ Lufthansa LH 145 Frankfurt-am-Main (FRA) 08:45 planerad

09:00 27.03.2019

+3°C   Vindar: 2 m/s @ 314°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 10 - 35 min.
Embraer 190 Air France AF 1010 Paris (CDG) 09:00 planerad
Embraer 175 KLM KL 1883 Amsterdam (AMS) 09:35 planerad
Boeing 737-800 Eurowings EW 4101 Berlin (TXL) 09:45 planerad
Embraer 175 LOT - Polish Airlines LO 357 Warsaw (WAW) 09:45 planerad
Embraer 190 SWISS LX 1188 Zurich (ZRH) 09:50 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 10 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2157 Munich (MUC) 09:30 planerad
Embraer 190 Air France AF 1011 Paris (CDG) 09:40 planerad

10:00 27.03.2019

+5°C   Vindar: 2 m/s @ 334°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 25 - 40 min.
Airbus A321 Turkish Airlines TK 1503 Istanbul (IST) 10:05 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 8119 London (STN) 10:15 planerad
Airbus A319 D-AILC Lufthansa LH 142 Frankfurt-am-Main (FRA) 10:55 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 15 - 30 min.
Embraer 175 KLM KL 1884 Amsterdam (AMS) 10:05 planerad
Embraer 175 LOT - Polish Airlines LO 358 Warsaw (WAW) 10:20 planerad
Embraer 190 SWISS LX 1189 Zurich (ZRH) 10:25 planerad
Boeing 737-800 Eurowings EW 4104 Tenerife Island (TFS) 10:55 planerad

11:00 27.03.2019

+5°C   Vindar: 2 m/s @ 334°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A319 Germania ST 3807 Paphos (PFO) 11:55 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 17 - 20 min.
Airbus A321 Turkish Airlines TK 1504 Istanbul (IST) 11:00 planerad
Airbus A319 Germania ST 3190 Sta Cruz de la Palma, La Palma Island (SPC) 11:15 planerad
Airbus A319 Lufthansa LH 147 Frankfurt-am-Main (FRA) 11:35 planerad

12:00 27.03.2019

+5°C   Vindar: 2 m/s @ 334°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A319 Germania ST 3712 Gran Canaria Island (LPA) 12:40 planerad

13:00 27.03.2019

+8°C   Vindar: 2 m/s @ 309°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 0 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2158 Munich (MUC) 13:15 planerad
Embraer 190 SWISS LX 1190 Zurich (ZRH) 13:15 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2159 Munich (MUC) 13:50 planerad

14:00 27.03.2019

+8°C   Vindar: 2 m/s @ 309°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Embraer 170 Air France AF 1210 Paris (CDG) 14:15 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 35 min.
Airbus A319 Lufthansa LH 149 Frankfurt-am-Main (FRA) 14:20 planerad
Embraer 170 Air France AF 1211 Paris (CDG) 14:55 planerad

15:00 27.03.2019

+8°C   Vindar: 2 m/s @ 309°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A319 Eurowings EW 7052 Hamburg (HAM) 15:55 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 25 min.
Embraer 190 SWISS LX 1191 Zurich (ZRH) 15:00 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 3504 Manchester (MAN) 15:25 planerad

Andra datum

October, 2018

29    30    31   

November, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28   

March, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28