Nuremberg, Nuremberg (NUE / EDDN)

Planespotter’s tidtabell

Du visar just nu den enkla versionen av tidtabellerna. Du kan byta till standardversionen eller PDF-versionen.

23:00 17.01.2019

+1°C   Vindar: 5 m/s @ 280°   Moln/himmel broken börja från en höjd av 460 m   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 5 min.
Airbus A319 Germania ST 3819 Marsa Alam 23:50 planerad
Airbus A321 Germania ST 3709 Tenerife Island (TFS) 23:55 planerad

00:00 18.01.2019

+1°C   Vindar: 5 m/s @ 280°   Moln/himmel broken börja från en höjd av 460 m   Uppskattad bana: 28

01:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 8 m/s @ 257°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

02:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 8 m/s @ 257°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

03:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 8 m/s @ 257°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A321 Germania ST 3704 Antalya (AYT) 03:30 planerad

04:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 8 m/s @ 257°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

05:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 6 m/s @ 294°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

06:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 6 m/s @ 294°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

AVÅGENDE — 8
Väntningstid 12 - 25 min.
Embraer 190 PH-EZO KLM KL 1880 Amsterdam (AMS) 06:00 planerad
Airbus A319 Germania ST 3900 Athens (ATH) 06:00 planerad
Boeing 737-800 Eurowings EW 4172 Palma De Mallorca (PMI) 06:05 planerad
Embraer 170 Air France AF 1311 Paris (CDG) 06:15 planerad
Boeing 737-800 SunExpress Deutschland XG 4965 Marsa Alam 06:15 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 8120 London (STN) 06:30 planerad
Airbus A319 Lufthansa LH 143 Frankfurt-am-Main (FRA) 06:30 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 4182 Kraków (KRK) 06:55 planerad

07:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 6 m/s @ 294°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 7 - 10 min.
Airbus A320 Eurowings EW 5806 Vienna (VIE) 07:40 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 7056 Hamburg (HAM) 07:45 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 140 Frankfurt-am-Main (FRA) 07:55 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 SWISS LX 1197 Zurich (ZRH) 07:05 planerad

08:00 18.01.2019

-1°C   Vindar: 5 m/s @ 306°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 27 - 45 min.
Airbus A319 Eurowings EW 8060 Berlin (TXL) 08:00 planerad
Airbus A320 Lufthansa LH 5326 Düsseldorf (DUS) 08:10 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2156 Munich (MUC) 08:55 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 25 min.
Airbus A320 Eurowings EW 5807 Vienna (VIE) 08:20 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 7057 Hamburg (HAM) 08:20 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 145 Frankfurt-am-Main (FRA) 08:45 planerad
Airbus A320 Singapore Airlines SQ 1815 Düsseldorf (DUS) 08:45 planerad

09:00 18.01.2019

-1°C   Vindar: 5 m/s @ 306°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 50 min.
Embraer 190 Air France AF 1010 Paris (CDG) 09:00 planerad
Embraer 175 LOT - Polish Airlines LO 357 Warsaw (WAW) 09:50 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 SWISS LX 1188 Zurich (ZRH) 09:50 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 7 - 10 min.
Airbus A319 Eurowings EW 8061 Berlin (TXL) 09:25 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2157 Munich (MUC) 09:30 planerad
Embraer 190 Air France AF 1011 Paris (CDG) 09:40 planerad

10:00 18.01.2019

-1°C   Vindar: 5 m/s @ 306°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 10 min.
Airbus A321 Turkish Airlines TK 1503 Istanbul (IST) 10:05 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 4183 Kraków (KRK) 10:15 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 8119 London (STN) 10:15 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 7 - 10 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 SWISS LX 1189 Zurich (ZRH) 10:25 planerad
Embraer 175 LOT - Polish Airlines LO 358 Warsaw (WAW) 10:30 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 1655 Bari (BRI) 10:40 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 3504 Manchester (MAN) 10:40 planerad

11:00 18.01.2019

-2°C   Vindar: 3 m/s @ 326°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 6
Väntningstid 10 - 20 min.
Airbus A321 Germania ST 3705 Antalya (AYT) 11:10 planerad
Embraer 190 KLM KL 1883 Amsterdam (AMS) 11:20 planerad
Boeing 737-800 Eurowings EW 4173 Palma De Mallorca (PMI) 11:25 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 7054 Hamburg (HAM) 11:35 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 5505 Bergamo (BGY) 11:55 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Lufthansa LH 5087 Düsseldorf (DUS) 11:55 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A321 Turkish Airlines TK 1504 Istanbul (IST) 11:00 planerad

12:00 18.01.2019

-2°C   Vindar: 3 m/s @ 326°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A319 Germania ST 3901 Athens (ATH) 12:15 planerad

AVÅGENDE — 6
Väntningstid 10 min.
Airbus A321 Germania ST 4988 Hurghada (HRG) 12:05 planerad
Embraer 190 KLM KL 1884 Amsterdam (AMS) 12:05 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 7055 Hamburg (HAM) 12:10 planerad
Boeing 737-800 Eurowings EW 4104 Tenerife Island (TFS) 12:20 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 5506 Bergamo (BGY) 12:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Eurowings EW 9069 Düsseldorf (DUS) 12:30 planerad

13:00 18.01.2019

-2°C   Vindar: 3 m/s @ 326°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 12 - 20 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 SWISS LX 1190 Zurich (ZRH) 13:10 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2158 Munich (MUC) 13:15 planerad
Airbus A319 Lufthansa LH 144 Frankfurt-am-Main (FRA) 13:35 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 50 min.
Airbus A319 Germania ST 3912 Lanzarote Island (ACE) 13:00 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2159 Munich (MUC) 13:50 planerad

14:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 2 m/s @ 269°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 20 - 35 min.
Embraer 170 Air France AF 1210 Paris (CDG) 14:15 planerad
Airbus A321 Wizz Air W6 3101 Bucharest (OTP) 14:50 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 1654 Bari (BRI) 14:55 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 35 min.
Airbus A319 Lufthansa LH 149 Frankfurt-am-Main (FRA) 14:20 planerad
Embraer 170 Air France AF 1211 Paris (CDG) 14:55 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 SWISS LX 1191 Zurich (ZRH) 14:55 planerad

15:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 2 m/s @ 269°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 27 - 40 min.
Boeing 737-800 Ryanair FR 3503 Manchester (MAN) 15:00 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2160 Munich (MUC) 15:40 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 7052 Hamburg (HAM) 15:55 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 25 min.
Airbus A321 Wizz Air W6 3102 Bucharest (OTP) 15:25 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 5057 Madrid 15:50 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 8317 Roma (CIA) 15:50 planerad

16:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 2 m/s @ 269°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 10 min.
Airbus A320 Singapore Airlines SQ 1838 Düsseldorf (DUS) 16:25 planerad
Embraer RJ145 flybmi BM 2025 Brussels (BRU) 16:35 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 10 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2161 Munich (MUC) 16:20 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 7053 Hamburg (HAM) 16:30 planerad

17:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 2 m/s @ 259°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 15 min.
Bombardier CRJ1000 HOP! A5 4456 Lyon (LYS) 17:10 planerad
Airbus A321 Turkish Airlines TK 1505 Istanbul (IST) 17:25 planerad
Avro RJ85 Air France AF 1810 Paris (CDG) 17:40 planerad
Embraer 175 KLM KL 1887 Amsterdam (AMS) 17:55 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 20 - 35 min.
Airbus A320 ANA NH 5104 Düsseldorf (DUS) 17:05 planerad
Embraer RJ145 flybmi BM 2026 Brussels (BRU) 17:10 planerad
Bombardier CRJ1000 HOP! A5 4457 Lyon (LYS) 17:45 planerad

18:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 2 m/s @ 259°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 20 min.
Embraer 190 Lufthansa LH 148 Frankfurt-am-Main (FRA) 18:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 SWISS LX 1192 Zurich (ZRH) 18:20 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 5 - 25 min.
Avro RJ85 Air France AF 1811 Paris (CDG) 18:15 planerad
Airbus A321 Turkish Airlines TK 1506 Istanbul (IST) 18:20 planerad
Embraer 175 KLM KL 1888 Amsterdam (AMS) 18:25 planerad
Embraer 190 Lufthansa LH 153 Frankfurt-am-Main (FRA) 18:50 planerad

19:00 18.01.2019

0°C   Vindar: 2 m/s @ 259°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 28

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 20 - 30 min.
Embraer 170 LOT - Polish Airlines LO 359 Warsaw (WAW) 19:15 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 8318 Roma (CIA) 19:45 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2162 Munich (MUC) 19:45 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 8062 Berlin (TXL) 19:55 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 55 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 SWISS LX 1193 Zurich (ZRH) 19:00 planerad
Embraer 170 LOT - Polish Airlines LO 360 Warsaw (WAW) 19:55 planerad

20:00 18.01.2019

-3°C   Vindar: 1 m/s @ 207°   Moln/himmel few

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 10 - 30 min.
Boeing 737-800 Ryanair FR 2561 Luqa (MLA) 20:05 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 5808 Vienna (VIE) 20:10 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 7050 Hamburg (HAM) 20:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 ANA NH 5067 Düsseldorf (DUS) 20:20 planerad
Airbus A320 Wizz Air W6 6115 Kiev (IEV) 20:50 planerad

AVÅGENDE — 7
Väntningstid 10 min.
Boeing 737-800 Ryanair FR 8398 Budapest (BUD) 20:10 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2163 Munich (MUC) 20:20 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 2562 Luqa (MLA) 20:30 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 8063 Berlin (TXL) 20:35 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 5809 Vienna (VIE) 20:45 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 7051 Hamburg (HAM) 20:55 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Eurowings EW 9067 Düsseldorf (DUS) 20:55 planerad

21:00 18.01.2019

-3°C   Vindar: 1 m/s @ 207°   Moln/himmel few

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 15 - 20 min.
Embraer 170 Air France AF 1310 Paris (CDG) 21:20 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 5056 Madrid 21:40 planerad
Airbus A319 Lufthansa LH 150 Frankfurt-am-Main (FRA) 21:50 planerad
Embraer 190 KLM KL 1891 Amsterdam (AMS) 21:50 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Wizz Air W6 6116 Kiev (IEV) 21:20 planerad

22:00 18.01.2019

-3°C   Vindar: 1 m/s @ 207°   Moln/himmel few

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 15 - 30 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 SWISS LX 1196 Zurich (ZRH) 22:00 planerad
Boeing 737-800 Ryanair FR 8117 London 22:10 planerad
Airbus A321 Germania ST 4989 Hurghada (HRG) 22:25 planerad
Airbus A319 Germania ST 3913 Lanzarote Island (ACE) 22:55 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-800 Ryanair FR 8116 London 22:35 planerad

Andra datum

January, 2019

17