Dresden, Dresden (DRS / EDDC)

Planespotter’s tidtabell

09:00 21.02.2019


AVÅGENDE — 2
Väntningstid 15 min.
Bombardier CRJ900 Aegean Airlines A3 1521 Munich (MUC) 09:10 planerad
Bombardier CS300 SWISS LX 915 Zurich (ZRH) 09:25 planerad

10:00 21.02.2019

+7°C   Vindar: 4 m/s @ 258°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Embraer 190 D-AECA Lufthansa LH 206 Frankfurt-am-Main (FRA) 10:15 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Embraer 190 D-AECA Lufthansa LH 211 Frankfurt-am-Main (FRA) 10:55 planerad

11:00 21.02.2019

+7°C   Vindar: 4 m/s @ 258°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 15 min.
Boeing 737-700 Germania ST 2901 Palma Mallorca 11:20 planerad
Airbus A320 Lufthansa LH 5086 Düsseldorf (DUS) 11:35 planerad

12:00 21.02.2019

+7°C   Vindar: 4 m/s @ 258°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 30 min.
United Airlines UA 5046 Amsterdam 12:00 planerad
Sukhoi Superjet 100 Aeroflot SU 2344 Moscow (SVO) 12:30 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 10 min.
Boeing 737-700 Germania ST 2904 Tenerife 12:05 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 9025 Düsseldorf (DUS) 12:15 planerad

13:00 21.02.2019

+7°C   Vindar: 4 m/s @ 262°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 15 - 20 min.
Boeing 737-700 Germania ST 2907 Antalya 13:20 planerad
Airbus A319 D-AILN Lufthansa LH 210 Frankfurt-am-Main (FRA) 13:30 planerad
Embraer 175 PH-EXU KLM KL 1809 Amsterdam (AMS) 13:50 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 5 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2125 Munich (MUC) 13:15 planerad
Sukhoi Superjet 100 Aeroflot SU 2345 Moscow (SVO) 13:20 planerad

14:00 21.02.2019

+7°C   Vindar: 4 m/s @ 262°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 30 min.
Embraer 175 PH-EXU KLM KL 1810 Amsterdam (AMS) 14:20 planerad
Airbus A319 D-AILN Lufthansa LH 215 Frankfurt-am-Main (FRA) 14:20 planerad
Boeing 737-700 Germania ST 3004 Faro 14:50 planerad

15:00 21.02.2019

+7°C   Vindar: 4 m/s @ 262°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A319 Eurowings EW 22 Cologne (CGN) 15:40 planerad

16:00 21.02.2019

+7°C   Vindar: 5 m/s @ 270°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 5 min.
Embraer 195 Lufthansa LH 2126 Munich (MUC) 16:20 planerad
Airbus A320 Lufthansa LH 5318 Düsseldorf (DUS) 16:25 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A319 Eurowings EW 23 Cologne (CGN) 16:15 planerad

17:00 21.02.2019

+7°C   Vindar: 5 m/s @ 270°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 ANA NH 5068 Düsseldorf (DUS) 17:05 planerad

18:00 21.02.2019

+7°C   Vindar: 5 m/s @ 270°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 D-AIUH Lufthansa LH 214 Frankfurt-am-Main (FRA) 18:10 planerad

19:00 21.02.2019

+6°C   Vindar: 5 m/s @ 277°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 22 - 30 min.
Embraer 190 SWISS LX 918 Zurich (ZRH) 19:10 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 2026 Stuttgart (STR) 19:40 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2128 Munich (MUC) 19:55 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 55 min.
Airbus A320 D-AIUH Lufthansa LH 219 Frankfurt-am-Main (FRA) 19:00 planerad
Embraer 190 SWISS LX 919 Zurich (ZRH) 19:55 planerad

20:00 21.02.2019

+6°C   Vindar: 5 m/s @ 277°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 10 min.
Airbus A320 ANA NH 5063 Düsseldorf (DUS) 20:10 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 28 Cologne (CGN) 20:20 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 15 - 25 min.
Airbus A320 Eurowings EW 2027 Stuttgart (STR) 20:25 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 9023 Düsseldorf (DUS) 20:50 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 29 Cologne (CGN) 20:55 planerad

21:00 21.02.2019

+6°C   Vindar: 5 m/s @ 277°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

22:00 21.02.2019

+5°C   Vindar: 5 m/s @ 279°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 25 min.
Airbus A319 D-AIBD Lufthansa LH 216 Frankfurt-am-Main (FRA) 22:20 planerad
Boeing 737-700 Germania ST 3005 Faro 22:45 planerad

23:00 21.02.2019

+5°C   Vindar: 5 m/s @ 279°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-700 Germania ST 2905 Tenerife 23:20 planerad

00:00 22.02.2019

+5°C   Vindar: 5 m/s @ 279°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 22

01:00 22.02.2019

+6°C   Vindar: 5 m/s @ 298°   Moln/himmel overcast

02:00 22.02.2019

+6°C   Vindar: 5 m/s @ 298°   Moln/himmel overcast

03:00 22.02.2019

+6°C   Vindar: 5 m/s @ 298°   Moln/himmel overcast

04:00 22.02.2019

+6°C   Vindar: 5 m/s @ 322°   Moln/himmel overcast

05:00 22.02.2019

+6°C   Vindar: 5 m/s @ 322°   Moln/himmel overcast

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-700 Germania ST 2906 Antalya 05:30 planerad

06:00 22.02.2019

+6°C   Vindar: 5 m/s @ 322°   Moln/himmel overcast

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A319 Lufthansa LH 207 Frankfurt-am-Main (FRA) 06:30 planerad

07:00 22.02.2019

+6°C   Vindar: 5 m/s @ 328°   Moln/himmel overcast

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 10 - 15 min.
Airbus A320 Eurowings EW 2024 Stuttgart (STR) 07:35 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 26 Cologne (CGN) 07:40 planerad
Airbus A320 Lufthansa LH 204 Frankfurt-am-Main (FRA) 07:55 planerad

08:00 22.02.2019

+6°C   Vindar: 5 m/s @ 328°   Moln/himmel overcast

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 35 min.
Airbus A320 Lufthansa LH 5316 Düsseldorf (DUS) 08:10 planerad
Embraer 190 SWISS LX 914 Zurich (ZRH) 08:45 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 20 min.
Airbus A320 Eurowings EW 2025 Stuttgart (STR) 08:15 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 27 Cologne (CGN) 08:15 planerad
Airbus A320 Lufthansa LH 209 Frankfurt-am-Main (FRA) 08:35 planerad

Andra datum

October, 2018

29    30    31   

November, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28   

March, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21