Dresden, Dresden (DRS / EDDC)

Planespotter’s tidtabell

20:00 20.05.2019

+15°C   Vindar: 4 m/s @ 140°   Moln/himmel clear

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 5 min.
Airbus A320 ANA NH 5063 Düsseldorf (DUS) 20:00 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 28 Cologne (CGN) 20:05 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 7 - 10 min.
Embraer 190 SWISS LX 919 Zurich (ZRH) 20:30 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 9023 Düsseldorf (DUS) 20:35 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 2027 Stuttgart (STR) 20:35 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 29 Cologne (CGN) 20:45 planerad

21:00 20.05.2019

22:00 20.05.2019


ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-700 Germania ST 3023 Malaga 22:35 planerad

23:00 20.05.2019

+12°C   Vindar: 3 m/s @ 148°   Moln/himmel few

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 20 min.
Boeing 737-700 Germania ST 2913 Fuerteventura 23:05 planerad
Airbus A320 D-AIRT Lufthansa LH 216 Frankfurt-am-Main (FRA) 23:05 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2130 Munich (MUC) 23:25 planerad

00:00 21.05.2019

+12°C   Vindar: 3 m/s @ 148°   Moln/himmel few

01:00 21.05.2019

+12°C   Vindar: 3 m/s @ 148°   Moln/himmel few

02:00 21.05.2019

+12°C   Vindar: 3 m/s @ 148°   Moln/himmel few

03:00 21.05.2019

+10°C   Vindar: 3 m/s @ 125°   Moln/himmel clear

04:00 21.05.2019

+10°C   Vindar: 3 m/s @ 125°   Moln/himmel clear

05:00 21.05.2019

+10°C   Vindar: 3 m/s @ 125°   Moln/himmel clear

06:00 21.05.2019

+10°C   Vindar: 3 m/s @ 116°   Moln/himmel clear

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 7 - 10 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2131 Munich (MUC) 06:05 planerad
Airbus A320 Lufthansa LH 207 Frankfurt-am-Main (FRA) 06:15 planerad
Boeing 737-700 Germania ST 2906 Antalya 06:20 planerad

07:00 21.05.2019

+10°C   Vindar: 3 m/s @ 116°   Moln/himmel clear

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 12 - 20 min.
Airbus A320 Eurowings EW 26 Cologne (CGN) 07:30 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 2024 Stuttgart (STR) 07:35 planerad
Airbus A319 Lufthansa LH 204 Frankfurt-am-Main (FRA) 07:55 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-700 Germania ST 3102 Barcelona 07:10 planerad

08:00 21.05.2019

+10°C   Vindar: 3 m/s @ 116°   Moln/himmel clear

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 5 min.
Airbus A320 Eurowings EW 9028 Düsseldorf (DUS) 08:10 planerad
Fokker 100 SWISS LX 914 Zurich (ZRH) 08:15 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 5 - 15 min.
Airbus A320 Eurowings EW 27 Cologne (CGN) 08:10 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 2025 Stuttgart (STR) 08:15 planerad
Airbus A319 Lufthansa LH 209 Frankfurt-am-Main (FRA) 08:30 planerad
Airbus A319 Singapore Airlines SQ 1811 Düsseldorf (DUS) 08:35 planerad

09:00 21.05.2019

+14°C   Vindar: 3 m/s @ 124°   Moln/himmel clear

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 40 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2122 Munich (MUC) 09:00 planerad
Airbus A320 Eurowings EW 6802 Palma De Mallorca (PMI) 09:40 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 15 min.
Fokker 100 SWISS LX 915 Zurich (ZRH) 09:20 planerad
Bombardier CRJ900 Aegean Airlines A3 1521 Munich (MUC) 09:35 planerad

10:00 21.05.2019

+14°C   Vindar: 3 m/s @ 124°   Moln/himmel clear

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Embraer 190 Lufthansa LH 206 Frankfurt-am-Main (FRA) 10:15 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 20 min.
Airbus A320 Eurowings EW 6803 Palma Mallorca 10:30 planerad
Embraer 190 D-AECG Lufthansa LH 211 Frankfurt-am-Main (FRA) 10:50 planerad

11:00 21.05.2019

+14°C   Vindar: 3 m/s @ 124°   Moln/himmel clear

12:00 21.05.2019

+19°C   Vindar: 3 m/s @ 121°   Moln/himmel clear

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 5 min.
Boeing 737-700 Germania ST 3103 Barcelona (BCN) 12:50 planerad
Bombardier CRJ900 Aegean Airlines A3 1484 Munich (MUC) 12:55 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Boeing 737-700 Germania ST 2914 Hurghada (HRG) 12:50 planerad

13:00 21.05.2019

+19°C   Vindar: 3 m/s @ 121°   Moln/himmel clear

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 10 - 15 min.
Airbus A319 D-AIND Lufthansa LH 210 Frankfurt-am-Main (FRA) 13:10 planerad
Sukhoi Superjet 100 Aeroflot SU 2344 Moscow (SVO) 13:20 planerad
Boeing 737-700 Germania ST 2907 Antalya 13:35 planerad
Embraer 175 PH-EXH KLM KL 1807 Amsterdam (AMS) 13:40 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 0 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2125 Munich (MUC) 13:30 planerad
Boeing 737-700 Germania ST 3000 Funchal 13:30 planerad

14:00 21.05.2019

+19°C   Vindar: 3 m/s @ 121°   Moln/himmel clear

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 10 min.
Airbus A319 D-AIND Lufthansa LH 215 Frankfurt-am-Main (FRA) 14:00 planerad
Embraer 175 PH-EXH KLM KL 1808 Amsterdam (AMS) 14:10 planerad
Sukhoi Superjet 100 Aeroflot SU 2345 Moscow (SVO) 14:10 planerad
Boeing 737-700 Germania ST 4296 Palma Mallorca 14:20 planerad

15:00 21.05.2019

+21°C   Vindar: 2 m/s @ 106°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 04

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Eurowings EW 22 Cologne (CGN) 15:55 planerad

16:00 21.05.2019

+21°C   Vindar: 2 m/s @ 106°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 04

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2126 Munich (MUC) 16:40 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Eurowings EW 23 Cologne (CGN) 16:35 planerad

17:00 21.05.2019

+21°C   Vindar: 2 m/s @ 106°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 04

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2127 Munich (MUC) 17:15 planerad

18:00 21.05.2019

+22°C   Vindar: 0 m/s @ 15°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 04

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 D-AIUC Lufthansa LH 214 Frankfurt-am-Main (FRA) 18:00 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A320 Lufthansa LH 219 Frankfurt-am-Main (FRA) 18:50 planerad

19:00 21.05.2019

+22°C   Vindar: 0 m/s @ 15°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 04

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 15 min.
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 2128 Munich (MUC) 19:35 planerad
Airbus A319 Eurowings EW 2026 Stuttgart (STR) 19:50 planerad
Embraer 190 SWISS LX 918 Zurich (ZRH) 19:50 planerad

Andra datum

October, 2018

29    30    31   

November, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28   

March, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26