Quebec Jean Lesage, Quebec (YQB / CYQB)

Planespotter’s tidtabell

03:00 21.02.2019

-11°C   Vindar: 2 m/s @ 30°   Moln/himmel overcast börja från en höjd av 2440 m   Uppskattad bana: 06

04:00 21.02.2019

-10°C   Vindar: 2 m/s @ 70°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 06, 12

05:00 21.02.2019

-10°C   Vindar: 2 m/s @ 70°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 06, 12

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8701 Montréal (YUL) 05:30 planerad

06:00 21.02.2019

-10°C   Vindar: 2 m/s @ 70°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 06, 12

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 835 Montreal 06:50 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 30 min.
Airbus A310-300 Air Transat TS 582 Puerto Vallarta (PVR) 06:00 planerad
Boeing 737-800 Sunwing WG 380 Varadero (VRA) 06:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3427 Toronto (YYZ) 06:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8703 Montréal (YUL) 06:30 planerad

07:00 21.02.2019

-9°C   Vindar: 3 m/s @ 85°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 12

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Air Inuit 3H 832 Montréal (YUL) 07:20 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 5 - 40 min.
Embraer RJ145 Air Canada AC 3524 Newark (EWR) 07:00 planerad
Airbus A321 Air Transat TS 782 Fort Lauderdale (FLL) 07:05 planerad
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 835 Montreal 07:10 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Air Inuit 3H 832 Montreal 07:50 planerad

08:00 21.02.2019

-9°C   Vindar: 3 m/s @ 85°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 12

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 3 - 4 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8765 Iles de la Madeleine 08:26 planerad
Beechcraft 1900 Sky Jet M.G. Inc. DU 801 Ottawa 08:30 planerad
Beechcraft 1900 Sky Jet M.G. Inc. DU 831 Rouyn-Noranda 08:30 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8704 Montréal (YUL) 08:32 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8706 Iles de la Madeleine 08:55 planerad
Beechcraft 1900 Sky Jet M.G. Inc. DU 802 Ottawa 08:55 planerad

09:00 21.02.2019

-9°C   Vindar: 3 m/s @ 85°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 12

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A319 Air Canada AC 1790 Toronto (YYZ) 09:16 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8764 Sept-Iles 09:30 planerad
Airbus A321 Air Transat TS 502 Puerto Plata 09:30 planerad

10:00 21.02.2019

-6°C   Vindar: 2 m/s @ 90°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 12

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 3 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8708 Montréal (YUL) 10:23 planerad
Embraer RJ145 Air Canada AC 3521 Newark (EWR) 10:26 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 20 min.
Airbus A319 Air Canada AC 1793 Toronto (YYZ) 10:00 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8711 Montréal (YUL) 10:20 planerad

11:00 21.02.2019

-6°C   Vindar: 2 m/s @ 90°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 12

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8710 Montréal (YUL) 11:03 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 17 - 34 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8709 Montréal (YUL) 11:00 planerad
Embraer RJ145 Air Canada AC 3522 Newark (EWR) 11:01 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8715 Montréal (YUL) 11:35 planerad

12:00 21.02.2019

-6°C   Vindar: 2 m/s @ 90°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 12

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 29 - 36 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3408 Toronto (YYZ) 12:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8712 Montréal (YUL) 12:23 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8713 Sept-Iles 12:59 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 25 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 KLM KL 9629 Toronto (YYZ) 12:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8719 Montréal (YUL) 12:55 planerad

13:00 21.02.2019

-3°C   Vindar: 2 m/s @ 258°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 24, 30

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 18 - 22 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 513 Toronto 13:05 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8718 Montréal (YUL) 13:23 planerad
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 468 Iles de la Madeleine 13:45 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 1792 Toronto (YYZ) 13:51 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8720 Sept-Iles 13:35 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 514 Toronto 13:35 planerad

14:00 21.02.2019

-3°C   Vindar: 2 m/s @ 258°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 24, 30

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Lufthansa LH 6568 Montreal 14:13 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 17 - 20 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8725 Montréal (YUL) 14:00 planerad
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 569 Iles de la Madeleine 14:15 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 1795 Toronto (YYZ) 14:35 planerad

15:00 21.02.2019

-3°C   Vindar: 2 m/s @ 258°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 24, 30

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 14 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8721 Iles de la Madeleine 15:26 planerad
Airbus A321 Air Transat TS 783 Fort Lauderdale (FLL) 15:40 planerad

16:00 21.02.2019

-3°C   Vindar: 3 m/s @ 260°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 24, 30

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 20 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3410 Toronto (YYZ) 16:25 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Air Inuit 3H 833 Sept-Iles 16:45 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 10 min.
Airbus A321 Air Transat TS 464 Varadero (VRA) 16:45 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 KLM KL 9707 Toronto (YYZ) 16:55 planerad

17:00 21.02.2019

-3°C   Vindar: 3 m/s @ 260°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 24, 30

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Embraer 175 Lufthansa LH 6778 Toronto 17:39 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Air Inuit 3H 833 Montréal (YUL) 17:30 planerad

18:00 21.02.2019

-3°C   Vindar: 3 m/s @ 260°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 24, 30

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 12 - 13 min.
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 581 Montreal 18:15 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 1796 Toronto (YYZ) 18:26 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8731 Sept-Iles 18:39 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 30 min.
Embraer 175 Air Canada AC 7511 Toronto (YYZ) 18:15 planerad
Beechcraft 1900 Sky Jet M.G. Inc. DU 804 Ottawa 18:45 planerad
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 581 Montreal 18:45 planerad

19:00 21.02.2019

-4°C   Vindar: 4 m/s @ 290°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 12 - 18 min.
Airbus A321 Air Transat TS 503 Puerto Plata 19:05 planerad
Airbus A310-300 Air Transat TS 583 Puerto Vallarta (PVR) 19:15 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8726 Montréal (YUL) 19:27 planerad
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 824 Wabush 19:45 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 10 - 35 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8724 Iles de la Madeleine 19:05 planerad
Airbus A319 Cathay Pacific CX 1611 Toronto 19:10 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8766 Sept-Iles 19:45 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8729 Montréal (YUL) 19:55 planerad

20:00 21.02.2019

-4°C   Vindar: 4 m/s @ 290°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 30

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 824 Wabush 20:15 planerad

21:00 21.02.2019

-4°C   Vindar: 4 m/s @ 290°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 10 min.
Embraer RJ145 Air Canada AC 3523 Newark (EWR) 21:18 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Lufthansa LH 6640 Tokyo (HND) 21:28 planerad

22:00 21.02.2019

-7°C   Vindar: 4 m/s @ 306°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter PAL Airlines PB 1909 Wabush 22:15 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter PAL Airlines PB 1909 Wabush 22:35 planerad

23:00 21.02.2019

-7°C   Vindar: 4 m/s @ 306°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 10 min.
Embraer 175 Lufthansa LH 6616 Toronto 23:49 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 KLM KL 9602 Toronto (YYZ) 23:59 planerad

00:00 22.02.2019

-7°C   Vindar: 4 m/s @ 306°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8732 Montréal (YUL) 00:13 planerad

01:00 22.02.2019

-10°C   Vindar: 3 m/s @ 290°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 9 min.
Airbus A321 Air Transat TS 465 Varadero 01:50 planerad
Boeing 737-800 Sunwing WG 381 Varadero (VRA) 01:59 planerad

02:00 22.02.2019

-10°C   Vindar: 3 m/s @ 290°   Moln/himmel clear   Uppskattad bana: 30

Andra datum

October, 2018

28    29    30    31   

November, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28   

March, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22