Quebec Jean Lesage, Quebec (YQB / CYQB)

Planespotter’s tidtabell

15:00 20.05.2019

+12°C   Vindar: 6 m/s @ 70°   Moln/himmel overcast börja från en höjd av 240 m   Uppskattad bana: 06, 12

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 5 - 37 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8721 Iles de la Madeleine 15:06 planerad
Embraer RJ145 Air Canada AC 4537 Newark (EWR) 15:08 planerad
Airbus A310-300 Air Transat TS 113 Paris (CDG) 15:15 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8716 Montreal 15:52 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Emirates EK 4707 Toronto (YYZ) 15:56 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 4 - 5 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8720 Sept-Iles 15:35 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Lufthansa LH 6653 Montréal (YUL) 15:35 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 1795 Toronto (YYZ) 15:40 planerad
Embraer RJ145 Air Canada AC 3409 Chicago (ORD) 15:43 planerad

16:00 20.05.2019

+12°C   Vindar: 6 m/s @ 70°   Moln/himmel overcast börja från en höjd av 240 m   Uppskattad bana: 06, 12

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 4 - 25 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter PAL Airlines PB 1910 Montréal (YUL) 16:10 planerad
Embraer RJ145 Air New Zealand NZ 9825 Chicago 16:11 planerad
Embraer RJ145 Air Canada AC 3410 Chicago 16:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8718 Montreal 16:40 planerad
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 488 Iles de la Madeleine 16:45 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 7 - 20 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8723 Montreal 16:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 KLM KL 9707 Toronto (YYZ) 16:27 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter PAL Airlines PB 1910 Montreal 16:30 planerad
Embraer RJ145 Air Canada AC 4538 New York 16:50 planerad

17:00 20.05.2019

+17°C   Vindar: 6 m/s @ 231°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 24

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 13 - 19 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3410 Toronto (YYZ) 17:01 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Air Inuit 3H 821 Salluit 17:20 planerad
Embraer 175 Lufthansa LH 6778 Toronto (YYZ) 17:28 planerad

AVÅGENDE — 5
Väntningstid 7 - 15 min.
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 488 Iles de la Madeleine 17:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Lufthansa LH 6773 Montreal 17:25 planerad
Airbus A310-300 Air Transat TS 915 Montréal (YUL) 17:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3411 Toronto (YYZ) 17:35 planerad
Beechcraft 1900 Sky Jet M.G. Inc. DU 804 Ottawa 17:50 planerad

18:00 20.05.2019

+17°C   Vindar: 6 m/s @ 231°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 24

ANKOMMANDE — 7
Väntningstid 6 - 18 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter SWISS LX 4658 Montréal (YUL) 18:02 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8768 Montréal (YUL) 18:10 planerad
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 581 Montreal 18:15 planerad
Airbus A321 Air Canada AC 1794 Toronto (YYZ) 18:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8729 Sept-Iles 18:38 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8726 Montréal (YUL) 18:55 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8731 Sept-Iles 18:58 planerad

AVÅGENDE — 5
Väntningstid 10 - 15 min.
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Air Inuit 3H 821 Montréal (YUL) 18:05 planerad
Embraer 175 Lufthansa LH 6573 Toronto (YYZ) 18:20 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Lufthansa LH 6801 Montréal (YUL) 18:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8727 Montréal (YUL) 18:40 planerad
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 581 Montreal 18:45 planerad

19:00 20.05.2019

+17°C   Vindar: 6 m/s @ 231°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 24

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 27 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter SWISS LX 4652 Montréal (YUL) 19:02 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 1796 Toronto (YYZ) 19:29 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 5 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8731 Montréal (YUL) 19:20 planerad
Airbus A321 Air Canada AC 1797 Toronto (YYZ) 19:20 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8724 Iles de la Madeleine 19:25 planerad

20:00 20.05.2019

+12°C   Vindar: 3 m/s @ 269°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 30

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 15 min.
Airbus A319 Air Canada AC 1799 Toronto (YYZ) 20:25 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8766 Sept-Iles 20:40 planerad

21:00 20.05.2019

+12°C   Vindar: 3 m/s @ 269°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 29 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8728 Montreal 21:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Lufthansa LH 6640 Tokyo (HND) 21:29 planerad

22:00 20.05.2019

+12°C   Vindar: 3 m/s @ 269°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 7 - 27 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter PAL Airlines PB 1909 Wabush 22:15 planerad
Embraer RJ145 Air Canada AC 3523 Newark (EWR) 22:42 planerad
Embraer RJ145 SAS SK 6895 New York 22:43 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8730 Montreal 22:50 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter PAL Airlines PB 1909 Montréal (YUL) 22:35 planerad

23:00 20.05.2019

+9°C   Vindar: 3 m/s @ 301°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 26 - 34 min.
Airbus A321 Air Canada AC 1798 Toronto (YYZ) 23:04 planerad
Embraer 175 Lufthansa LH 6616 Toronto 23:38 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 KLM KL 9602 Toronto (YYZ) 23:56 planerad

00:00 21.05.2019

+9°C   Vindar: 3 m/s @ 301°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 36 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Lufthansa LH 6640 Montreal 00:19 planerad
Boeing 737-800 Sunwing WG 381 Varadero (VRA) 00:55 planerad

01:00 21.05.2019

+9°C   Vindar: 3 m/s @ 301°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 30

02:00 21.05.2019

+8°C   Vindar: 3 m/s @ 296°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 30

03:00 21.05.2019

+8°C   Vindar: 3 m/s @ 296°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 30

04:00 21.05.2019

+8°C   Vindar: 3 m/s @ 296°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 30

05:00 21.05.2019

+6°C   Vindar: 4 m/s @ 295°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 30

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 30 min.
Airbus A321 Air Canada AC 1791 Toronto (YYZ) 05:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8701 Montréal (YUL) 05:30 planerad

06:00 21.05.2019

+6°C   Vindar: 4 m/s @ 295°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 30

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 5 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3427 Toronto (YYZ) 06:00 planerad
Embraer 175 Air Canada AC 7507 Toronto (YYZ) 06:05 planerad

07:00 21.05.2019

+6°C   Vindar: 4 m/s @ 295°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 3 - 7 min.
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Air Inuit 3H 832 Montréal (YUL) 07:20 planerad
Bombardier CRJ Air Canada AC 8746 Ottawa (YOW) 07:23 planerad
Beechcraft 1900 Sky Jet M.G. Inc. DU 801 Ottawa 07:30 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8705 Sept-Iles 07:33 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 27 - 50 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8703 Montreal 07:00 planerad
Bombardier Dash 8 / DHC-8 Air Inuit 3H 832 Montreal 07:50 planerad
Beechcraft 1900 Sky Jet M.G. Inc. DU 802 Ottawa 07:55 planerad

08:00 21.05.2019

+7°C   Vindar: 5 m/s @ 285°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 12 - 16 min.
Beechcraft 1900 Sky Jet M.G. Inc. DU 831 Rouyn-Noranda 08:30 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8765 Iles de la Madeleine 08:46 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8704 Montréal (YUL) 08:55 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8764 Sept-Iles 08:00 planerad

09:00 21.05.2019

+7°C   Vindar: 5 m/s @ 285°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 1
Väntningstid 0 min.
Airbus A319 Air Canada AC 1790 Toronto (YYZ) 09:29 planerad

AVÅGENDE — 1
Väntningstid 0 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8706 Iles de la Madeleine 09:15 planerad

10:00 21.05.2019

+7°C   Vindar: 5 m/s @ 285°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 16 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8708 Montréal (YUL) 10:35 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3408 Toronto (YYZ) 10:51 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 15 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8707 Montréal (YUL) 10:10 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 1793 Toronto (YYZ) 10:25 planerad

11:00 21.05.2019

+9°C   Vindar: 6 m/s @ 301°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 30

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 3 - 27 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8711 Montréal (YUL) 11:10 planerad
Embraer RJ145 Air Canada AC 3522 Newark (EWR) 11:12 planerad
Embraer RJ145 SAS SK 6880 Newark (EWR) 11:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 KLM KL 9629 Toronto (YYZ) 11:42 planerad

12:00 21.05.2019

+9°C   Vindar: 6 m/s @ 301°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 10 - 13 min.
Embraer RJ145 Air Canada AC 3785 Chicago 12:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8715 Sept-Iles 12:43 planerad
BAe Jetstream 32 Pascan Aviation P6 566 Iles de la Madeleine 12:50 planerad

13:00 21.05.2019

+9°C   Vindar: 6 m/s @ 301°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 23 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8762 Montreal 13:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 513 Toronto 13:43 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 5 min.
Embraer RJ145 Air Canada AC 3784 Chicago (ORD) 13:05 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 SWISS LX 4659 Montreal 13:05 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8762 Montreal 13:10 planerad

14:00 21.05.2019

+10°C   Vindar: 7 m/s @ 317°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 30

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 4 - 34 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Lufthansa LH 6568 Montréal (YUL) 14:14 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8712 Montréal (YUL) 14:15 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 1792 Toronto (YYZ) 14:49 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8714 Montreal 14:53 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 15 - 25 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 514 Toronto 14:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 SWISS LX 4653 Montréal (YUL) 14:45 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8717 Montréal (YUL) 14:50 planerad

Andra datum

October, 2018

28    29    30    31   

November, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28   

March, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26