Ottawa Macdonald-Cartier, Ottawa (YOW / CYOW)

Planespotter’s tidtabell

03:00 21.02.2019

-8°C   Vindar: 7 m/s @ 40°   Moln/himmel overcast börja från en höjd av 550 m   Uppskattad bana: 04, 07

04:00 21.02.2019

-7°C   Vindar: 2 m/s @ 112°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

05:00 21.02.2019

-7°C   Vindar: 2 m/s @ 112°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 20 min.
Embraer 190 Air Canada AC 471 Toronto (YYZ) 05:25 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8970 Montréal (YUL) 05:45 planerad

06:00 21.02.2019

-7°C   Vindar: 2 m/s @ 112°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 14

AVÅGENDE — 6
Väntningstid 22 - 25 min.
Embraer RJ145 American Airlines AA 4854 Philadelphia (PHL) 06:00 planerad
Bombardier CRJ Korean Air KE 3360 Detroit (DTW) 06:00 planerad
Boeing 737-800 Sunwing WG 266 Varadero (VRA) 06:00 planerad
Boeing 737-800 WestJet WS 353 Toronto (YYZ) 06:00 planerad
Boeing 737-800 Air Transat TS 2646 Santa Clara 06:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 202 Thunder Bay 06:45 planerad

07:00 21.02.2019

-7°C   Vindar: 1 m/s @ 86°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 07, 14

AVÅGENDE — 7
Väntningstid 5 - 15 min.
Airbus A321 Air Canada AC 341 Vancouver (YVR) 07:00 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 441 Toronto (YYZ) 07:00 planerad
Bombardier CRJ900 Air Canada AC 8525 Winnipeg (YWG) 07:05 planerad
Airbus A320 Air Canada AC 1262 Orlando (MCO) 07:20 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 351 Calgary (YYC) 07:25 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 206 Toronto 07:40 planerad
Boeing 737-700 KLM KL 9655 Calgary (YYC) 07:45 planerad

08:00 21.02.2019

-7°C   Vindar: 1 m/s @ 86°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 07, 14

ANKOMMANDE — 6
Väntningstid 11 - 23 min.
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8797 Fredericton 08:00 planerad
Embraer 190 Air Canada AC 440 Toronto (YYZ) 08:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 210 Moncton 08:12 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 211 Toronto 08:29 planerad
Bombardier CRJ Air Canada AC 8451 Washington 08:31 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3505 Halifax (YHZ) 08:54 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 45 min.
Embraer 190 Air Canada AC 443 Toronto (YYZ) 08:00 planerad
Boeing 737-800 Sunwing WG 193 San José del Cabo (SJD) 08:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 210 Moncton 08:45 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3459 Toronto (YYZ) 08:45 planerad

09:00 21.02.2019

-7°C   Vindar: 1 m/s @ 86°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 07, 14

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 9 - 16 min.
Embraer 190 Air Canada AC 442 Toronto (YYZ) 09:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8969 Montréal (YUL) 09:27 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 215 Toronto 09:29 planerad

AVÅGENDE — 6
Väntningstid 15 - 20 min.
Embraer 190 Air Canada AC 445 Toronto (YYZ) 09:00 planerad
Boeing 737-300 Canadian North 5T 436 Iqaluit 09:15 planerad
Bombardier CRJ Air Canada AC 8450 Washington 09:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3482 Halifax (YHZ) 09:25 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 214 Thunder Bay 09:45 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3461 Toronto (YYZ) 09:45 planerad

10:00 21.02.2019

0°C   Vindar: 3 m/s @ 249°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 25

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 4 - 7 min.
Embraer 190 Air Canada AC 444 Toronto (YYZ) 10:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3460 Toronto (YYZ) 10:12 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 217 Thunder Bay 10:19 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 25 - 45 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Air Canada AC 8978 Montréal (YUL) 10:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 215 Halifax (YHZ) 10:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3463 Toronto (YYZ) 10:45 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 217 Thunder Bay 10:50 planerad

11:00 21.02.2019

0°C   Vindar: 3 m/s @ 249°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 25

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 10 - 18 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 222 Halifax (YHZ) 11:08 planerad
Embraer 190 Air Canada AC 446 Toronto (YYZ) 11:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 221 Toronto 11:29 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 45 min.
Embraer 190 Air Canada AC 449 Toronto (YYZ) 11:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 222 Halifax 11:45 planerad

12:00 21.02.2019

0°C   Vindar: 3 m/s @ 249°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 25

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 22 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3462 Toronto (YYZ) 12:12 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 225 Windsor 12:34 planerad
Embraer RJ145 American Airlines AA 4974 Philadelphia (PHL) 12:36 planerad
Bombardier CRJ900 Air Canada AC 8524 Winnipeg (YWG) 12:58 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 45 min.
Bombardier CRJ Air Canada AC 8854 Newark (EWR) 12:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 221 Toronto 12:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3469 Toronto (YYZ) 12:45 planerad

13:00 21.02.2019

+3°C   Vindar: 5 m/s @ 262°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 25, 32

ANKOMMANDE — 3
Väntningstid 21 - 28 min.
Embraer 190 Air Canada AC 450 Toronto (YYZ) 13:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 241 Toronto 13:39 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 358 Edmonton (YEG) 13:54 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 6 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 228 Toronto 13:10 planerad
Embraer RJ145 American Airlines AA 4974 Philadelphia (PHL) 13:16 planerad

14:00 21.02.2019

+3°C   Vindar: 5 m/s @ 262°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 25, 32

ANKOMMANDE — 6
Väntningstid 9 - 11 min.
Embraer 190 Air Canada AC 452 Toronto (YYZ) 14:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Lufthansa LH 6726 Montreal 14:20 planerad
Airbus A320 Air Canada AC 1263 Orlando (MCO) 14:25 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 246 Fredericton 14:35 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 245 Thunder Bay 14:44 planerad
Boeing 767-300 Air Canada AC 889 London (LHR) 14:55 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 10 min.
Embraer 190 Air Canada AC 455 Toronto (YYZ) 14:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 242 Toronto 14:10 planerad

15:00 21.02.2019

+3°C   Vindar: 5 m/s @ 262°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 25, 32

ANKOMMANDE — 8
Väntningstid 2 - 14 min.
Bombardier CRJ Delta Air Lines DL 5456 New York (LGA) 15:03 planerad
Boeing 737-700 WestJet WS 610 Calgary (YYC) 15:10 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 454 Toronto (YYZ) 15:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3466 Toronto (YYZ) 15:12 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 248 Halifax (YHZ) 15:13 planerad
Boeing 737-800 Air Transat TS 2647 Santa Clara 15:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 249 Toronto 15:29 planerad
Bombardier CRJ Air Canada AC 8855 Newark (EWR) 15:35 planerad

AVÅGENDE — 7
Väntningstid 7 - 15 min.
Embraer 190 Air Canada AC 457 Toronto (YYZ) 15:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 246 Fredericton 15:05 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 245 Halifax (YHZ) 15:15 planerad
Airbus A320 Air Canada AC 1220 Fort Lauderdale (FLL) 15:30 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3473 Toronto (YYZ) 15:45 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 248 Halifax 15:50 planerad
Boeing 737-700 WestJet WS 575 Winnipeg (YWG) 15:55 planerad

16:00 21.02.2019

+2°C   Vindar: 4 m/s @ 272°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 25, 32

ANKOMMANDE — 6
Väntningstid 7 - 21 min.
Embraer 190 Air Canada AC 456 Toronto (YYZ) 16:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 254 Saint John 16:25 planerad
Airbus A321 Air Canada AC 338 Vancouver (YVR) 16:26 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 251 Windsor 16:29 planerad
Boeing 737-300 Canadian North 5T 437 Iqaluit 16:50 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 394 Calgary (YYC) 16:57 planerad

AVÅGENDE — 5
Väntningstid 12 - 20 min.
Airbus A319 Air Canada AC 353 Calgary (YYC) 16:00 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 459 Toronto (YYZ) 16:00 planerad
Bombardier CRJ Delta Air Lines DL 5476 New York (LGA) 16:05 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 250 Toronto 16:25 planerad
Boeing 737-800 Air Transat TS 2606 Cayo Coco 16:25 planerad

17:00 21.02.2019

+2°C   Vindar: 4 m/s @ 272°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 25, 32

ANKOMMANDE — 7
Väntningstid 4 - 27 min.
Embraer 190 Air Canada AC 458 Toronto (YYZ) 17:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3470 Toronto (YYZ) 17:12 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 255 Toronto 17:14 planerad
Embraer 190 Air Canada AC 474 Toronto (YYZ) 17:41 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3485 Halifax (YHZ) 17:42 planerad
Boeing 737-600 WestJet WS 574 Winnipeg (YWG) 17:52 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 259 Toronto 17:59 planerad

AVÅGENDE — 5
Väntningstid 10 - 30 min.
Embraer 190 Air Canada AC 461 Toronto (YYZ) 17:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 254 Saint John 17:00 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 251 Halifax (YHZ) 17:05 planerad
Airbus A321 Air Canada AC 343 Vancouver (YVR) 17:35 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 256 Toronto 17:45 planerad

18:00 21.02.2019

+2°C   Vindar: 4 m/s @ 272°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 25, 32

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 33 min.
Embraer 190 Air Canada AC 460 Toronto (YYZ) 18:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 261 Toronto 18:44 planerad

AVÅGENDE — 7
Väntningstid 7 - 15 min.
Embraer 190 Air Canada AC 463 Toronto (YYZ) 18:00 planerad
Bombardier CRJ Air Canada AC 8452 Washington 18:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3506 Halifax (YHZ) 18:20 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 260 Toronto 18:30 planerad
Boeing 737-600 KLM KL 9635 Toronto 18:45 planerad
Boeing 737-700 WestJet WS 613 Calgary (YYC) 18:50 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 363 Edmonton (YEG) 18:55 planerad

19:00 21.02.2019

0°C   Vindar: 4 m/s @ 280°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 25, 32

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 22 - 24 min.
Boeing 767-300 Air Canada AC 462 Toronto (YYZ) 19:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3474 Toronto (YYZ) 19:12 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 267 Thunder Bay 19:34 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 268 Halifax (YHZ) 19:58 planerad

AVÅGENDE — 4
Väntningstid 22 - 30 min.
Embraer 190 Air Canada AC 465 Toronto (YYZ) 19:00 planerad
De Havilland Canada DHC-3 Otter Air Canada AC 8798 Fredericton 19:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 262 Toronto 19:15 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Philippine Airlines PR 1961 Toronto 19:45 planerad

20:00 21.02.2019

0°C   Vindar: 4 m/s @ 280°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 25, 32

ANKOMMANDE — 4
Väntningstid 1 - 17 min.
Boeing 737-800 Sunwing WG 194 San José del Cabo (SJD) 20:10 planerad
Embraer 190 Air Canada AC 464 Toronto (YYZ) 20:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 WestJet WS 3476 Toronto (YYZ) 20:12 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 269 Toronto 20:29 planerad

AVÅGENDE — 3
Väntningstid 22 - 25 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 267 Thunder Bay 20:10 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 268 Halifax 20:30 planerad
Airbus A319 Air Canada AC 467 Toronto (YYZ) 20:55 planerad

21:00 21.02.2019

0°C   Vindar: 4 m/s @ 280°   Moln/himmel broken   Uppskattad bana: 25, 32

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 35 min.
Bombardier CRJ Air Canada AC 3579 Chicago 21:19 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 271 Toronto 21:54 planerad

AVÅGENDE — 2
Väntningstid 20 min.
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 270 Toronto 21:00 planerad
Boeing 767-300 SriLankan Airlines UL 2888 London (LHR) 21:20 planerad

22:00 21.02.2019

-1°C   Vindar: 3 m/s @ 302°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 32

ANKOMMANDE — 6
Väntningstid 9 - 43 min.
Embraer RJ145 American Airlines AA 4971 Philadelphia (PHL) 22:02 planerad
Bombardier CRJ Air Canada AC 8453 Washington 22:02 planerad
Bombardier CRJ900 Lufthansa LH 6644 Montreal 22:02 planerad
Airbus A320 Air Canada AC 466 Toronto (YYZ) 22:11 planerad
Bombardier Dash 8 Q400 / DHC-8-400 Porter Airlines PD 275 Thunder Bay 22:54 planerad
Airbus A320 Air Canada AC 1221 Fort Lauderdale (FLL) 22:57 planerad

23:00 21.02.2019

-1°C   Vindar: 3 m/s @ 302°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 32

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 40 min.
Bombardier CRJ Delta Air Lines DL 5477 New York (LGA) 23:00 planerad
Boeing 737-800 Sunwing WG 267 Varadero (VRA) 23:40 planerad

00:00 22.02.2019

-1°C   Vindar: 3 m/s @ 302°   Moln/himmel overcast   Uppskattad bana: 32

ANKOMMANDE — 5
Väntningstid 5 - 28 min.
Airbus A319 Air Canada AC 470 Toronto (YYZ) 00:11 planerad
Boeing 737-800 KLM KL 9742 Calgary (YYC) 00:12 planerad
Boeing 737-700 KLM KL 9804 Toronto 00:18 planerad
Airbus A321 Air Canada AC 342 Vancouver (YVR) 00:46 planerad
Boeing 737-800 Air Transat TS 2607 Cayo Coco 00:50 planerad

01:00 22.02.2019

-4°C   Vindar: 2 m/s @ 324°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 32

ANKOMMANDE — 2
Väntningstid 29 min.
Airbus A319 Air Canada AC 352 Calgary (YYC) 01:02 planerad
Embraer 190 Air Canada AC 472 Toronto (YYZ) 01:31 planerad

02:00 22.02.2019

-4°C   Vindar: 2 m/s @ 324°   Moln/himmel few   Uppskattad bana: 32

Andra datum

October, 2018

28    29    30    31   

November, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28   

March, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21